Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ) պարբերաբար ստուգումներ է իրականացնում Մեծամորի ԱԷԿ-ում, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարարության մամլո քարտուղար Լուսինե Հարությունյանը: «Մինչ օրս ՄԱԳԱՏԷ-ի ստուգումների համաձայն ԱԷԿ-ի անվտանգության և տեխնիկական վիճակի հետ կապված խախտումներ չեն հայտնաբերվել»,- ընդգծել է նա:
Ադրբեջանը կարող է ուղերձ հղել ՄԱԳԱՏԷ «Մեծամոր» ատոմային էլեկտրակայանում ընդլայնված փորձաքննության անցկացման համար, չորեքշաբթի օրն ասել է Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Ռադիացիոն խնդիրների ինստիտուտի տնօրեն Ադիլ Գարիբովը:
ՄԱԳԱՏԷ-ի հանձնաժողովը մայիսի 14-ին Հայաստան կժամանի Մեծամորի ԱԷԿ-ում ստուգումներ անցկացնելու համար, ասել է Գարիբովը: ԱԷԿ-ում մի շարք ստուգումներ կիրականացվեն` կապված ռեակտորի վերագործարկման, վառելիքի ու անվտանգության հետ:
Գարիբովի խոսքով, «Մեծամոր» ԱԷԿ-ը կառուցվել է հին տեխնոլոգիաների հիման վրա, ուստի այդ կայանում թերությունների առկայության վերաբերյալ լուրջ ենթադրություններ կան:
Ադիլ Գարիբովը գտնում է, որ քանի որ ԱԷԿ-ը բարձր լեռնային շրջանում է գտնվում, վթարի դեպքում ռեակտորի ակտիվ գոտու սառեցման համար կարող է ջրի պակասության խնդիր առաջանալ:

Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) периодически осуществляет проверки на Армянской АЭС, расположенной в Мецаморе, сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Министерства энергетики и природных ресурсов Армении Лусине Арутюнян. «До сих пор по результатам проверок МАГАТЭ не было выявлено нарушений, связанных с ее безопасностью и техническим состоянием», – подчеркнули в Минэнергетике РА.
Азербайджан может направить обращение в Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) для проведения расширенной экспертизы на атомной электростанции (АЭС) "Мецамор", сказал Trend в среду директор Института радиационных проблем Национальной академии наук Азербайджана Адиль Гарибов.
Комиссия МАГАТЭ 14 мая прибудет в Армению для проведения проверок на АЭС "Мецамор", сказал Гарибов. На АЭС будет проведен ряд проверок, связанных с перезапуском реактора, топливом и безопасностью.
По словам Гарибова, АЭС "Мецамор" построена на основе старых технологий, и поэтому есть серьезные предположения о наличии недостатков на этой станции.
Адиль Гарибов считает, что, поскольку АЭС находится в высокогорье, при аварии может возникнуть проблема недостатка воды для аварийного охлаждения активной зоны реактора.