Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ) պարբերաբար ստուգումներ է իրականացնում Մեծամորի ԱԷԿ-ում, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարարության մամլո քարտուղար Լուսինե Հարությունյանը: «Մինչ օրս ՄԱԳԱՏԷ-ի ստուգումների համաձայն ԱԷԿ-ի անվտանգության և տեխնիկական վիճակի հետ կապված խախտումներ չեն հայտնաբերվել»,- ընդգծել է նա:
Ադրբեջանը կարող է ուղերձ հղել ՄԱԳԱՏԷ «Մեծամոր» ատոմային էլեկտրակայանում ընդլայնված փորձաքննության անցկացման համար, չորեքշաբթի օրն ասել է Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Ռադիացիոն խնդիրների ինստիտուտի տնօրեն Ադիլ Գարիբովը:
ՄԱԳԱՏԷ-ի հանձնաժողովը մայիսի 14-ին Հայաստան կժամանի Մեծամորի ԱԷԿ-ում ստուգումներ անցկացնելու համար, ասել է Գարիբովը: ԱԷԿ-ում մի շարք ստուգումներ կիրականացվեն` կապված ռեակտորի վերագործարկման, վառելիքի ու անվտանգության հետ:
Գարիբովի խոսքով, «Մեծամոր» ԱԷԿ-ը կառուցվել է հին տեխնոլոգիաների հիման վրա, ուստի այդ կայանում թերությունների առկայության վերաբերյալ լուրջ ենթադրություններ կան:
Ադիլ Գարիբովը գտնում է, որ քանի որ ԱԷԿ-ը բարձր լեռնային շրջանում է գտնվում, վթարի դեպքում ռեակտորի ակտիվ գոտու սառեցման համար կարող է ջրի պակասության խնդիր առաջանալ:

Spokesperson for the Armenian Ministry of Energy and Natural Resources, Lusine Harutyunyan said that the International Atomic Energy Agency (IAEA) conducts regular inspections at the Armenian NPP located in Metsamor.
“No violations related to the Armenian NPP’s safety and technical conditions have been revealed by IAEA inspections up to date,” Harutyunyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Adil Garibov, Director of the Radiation Problems Institute of the Azerbaijani National Academy of Sciences told Trend on April 6 that Azerbaijan may apply to IAEA for conducting an enlarged expertise at Metsamor NPP.
IAEA commission will arrive in Armenia on May 14 to conduct a range of inspections at Metsamor NPP with respect to reactor’s re-launch, fuel and safety, said Garibov.
According to him, Metsamor NPP was constructed with “outdated technologies, thus, there are suppositions on shortages at the plant.”