«Ընթացիկ տարում մեծ ուշադրություն է հատկացվելու փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորմանը»,- ասել է «Առէկսիմբանկ` Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Վիգեն Բարսեղյանը: «Այս տարվա առաջին եռամսյակում մեր կողմից ՓՄՁ վարկավորմանն արդեն ուղորդվել է 2 մլն դոլար, իսկ մինչև տարեվերջ նախատեսվում է ևս 10 մլն դոլար»,- նշել է Բարսեղյանը: «Դա օրինաչափ է. ճգնաժամը նահանջում է, տնտեսությունն ակտիվանում: Ելնելով դրանից, մենք մեր համար ՓՄՁ զարգացումը համարում ենք հեռանկարային ուղղություն: 2010-ին բանկն արդեն մտել է ՀՀ ԿԲ ծրագրով վերաֆինանսավորման ծրագրով նախատեսված ՓՄՁ վարկավորման առաջատարների եռյակի մեջ: ՓՄՁ վարկավորման ծավալների ավելացումն ընկած է մինչև 2013-ը բանկի ռազմավարական զարգացման ծրագրի հիմքում, որի համաձայն ՓՄՁ վարկավորմանը նախատեսվում է հատկացնել 30 մլն դոլար: Բարսեղյանը հաղորդել է, որ վարկավորումն իրականանալու է ինչպես սեփական աղբյուրներից, այնպես էլ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից ներգրավված միջոցներից:
«Հիմա պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀԲ-ի հետ «Առէկսիմբանկ` Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն արտոնյալ պայմաններով ՓՄՁ ֆինանսավորման Համաշխարհային բանկի պետական ծրագրի մեջ ընդգրկելու ընթացակարգը սկսելու մասին: Մոտ օրերս սպասում ենք նրանց մասնագետներին ժամանմանը: Հիմա մենք կարող ենք վարկեր տրամադրել տարեկան 12-14 տոկոս տոկոսադրույքով դրամով և դոլարով մինչև 7 տարի մարման ժամկետով: Վարկավորումն իրականացվում է տնտեսության բոլոր ոլորտներում, մասնավորապես, առևտրի, հասարակական սննդի, ծառայությունների և արտադրության»,- ասել է Բարսեղյանը:

Deputy CEO of Areximbank-Gazprombank Group CJSC Vigen Barseghyan said the bank will pay great attention to small and medium enterprises lending in 2011.
“We directed $2mln for SME lending in the first quarter of 2011 and plan to allocate another $10mln by the end of the year,” Barseghyan said.
The increase in SME lending is envisaged under the bank program for strategic development until 2013. According to the program, up to $30mln is planned to be directed for SME lending.
Barseghyan said that lending will be implemented due to own resources and funds attracted from international financial organizations.
“An agreement was reached with the World Bank on launch of the procedure for the bank involvement in the WB program on SME lending on favorable terms. We expect WB experts to arrive soon. Currently we can allocate loans at 12-14% annual interest rate in AMD and USD for the term of up to 7 years, depending on the loan purpose. Loans are provided to all fields of economy,” said Barseghyan.