ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ասիական Զարգացման Բանկի (ԱԶԲ) նախագահի տեղակալ Սյաոյու Ճաոյին:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ղեկավարի մամլո ծառայությունը, նախագահը բարձր է գնահատել Ասիական Զարգացման Բանկի գործունեությունը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ ասիական տարածաշրջանում: Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետևանքները մեղմելու նպատակով Հայաստանին ցուցաբերած օժանդակության համար:
Ընդգծելով, որ Ասիական Զարգացման Բանկի հետ փոխգործակցությունն ուղղված է Հայաստանի տնտեսական կայուն աճի ապահովմանն ու ենթակառուցվածքների զարգացմանը` Սերժ Սարգսյանն առանձնացրել է բանկի աջակցությամբ առանցքային այնպիսի ծրագրերի իրագործումը, ինչպիսիք են «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» և հանրապետության տարածքային զարգացմանն ուղղված «Հայաստան. քաղաքային կայուն զարգացման» ներդրումային ծրագրերը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև հյուսիս-հարավ երկաթգծի կառուցման ծրագրի նախապատրաստման գործում ԱԶԲ-ի հնարավոր օժանդակության, գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման խթանման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծման, ինչպես նաև բանկի կողմից փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանն աջակցության հարցերին:

On April 11, Armenian President Serzh Sargsyan met with Vice President of the Asian Development Bank Xiaoyu Zhao.
Mr. Sargsyan praised the ADB’s activity in Armenia and region as a whole, as well as thanked for the bank’s assistance to Armenia for mitigation of the global economic crisis consequences, the presidential press service reported.
“Cooperation with ADB is aimed at securing sustainable economic growth and infrastructures development in Armenia,” said Sargsyan.
The Armenian leader attached importance to key programs implemented through the assistance of ADB, as well as investment programs aimed at regional development.
The parties also referred to the bank’s possible assistance in preparation of the program for North-South railroad construction, creation of infrastructures needed for agricultural products export, as well as aid to small and medium enterprises.