Աշխարհում պարենամթերքի գների կտրուկ աճը հանգեցրեց նրան, որ 44 մլն մարդ հայտնվեց աղքատության շեմից այն կողմ և եթե միջոցներ չձեռնարկվեն, ապագայում նրանց թիվը կավելանա ևս 10 միլիոնով: Այդ մասին նախազգուշարցել է Համաշխարհային բանկի ղեկավար Ռոբերտ Զելլիկը: «Տուժում են ամենաչքավորները, նրանց թիվը կարող է աճել բարձր ու անկայուն գների պատճառով,-ասել է Զելլիկը:-Մենք պետք է գերակա դարձնենք պարենամթերքի գները և պաշտպանենք աղքատ ու խոցելի մարդկանց, որոնք իրենց եկամուտի մեծ մասը սննդի վրա են ծախսում»:
Ըստ ՀԲ-ի զեկույցի, պարենամթերքի համաշխարհային գներն անցյալ տարի աճել են 36 տոկոսով: Եգիպտացորենի գինը աճել է 74 տոկոսով, ցորենինը՝ 69 տոկոսով, միայն բրնձի գինն է անփոփոխ մնացել:
Ըստ ՄԱԿ-ի պարենամթերքի ու գյուղատնտեսության կազմակերպության զեկույցի, դեկտեմբերին գները նոր ռեկորդ սահմանեցին, իսկ հունվարին-փետրվարին շարունակել են աճել:
Արաբական երկրներում տեղ գտած հուզումները շատ փորձագետներ կապում են սննդամթերքի գների բարձրացման հետ, կարծիք է հայտնվել նաև, որ աշխարհը «պարենային հեղափոխությունների» դարաշրջան է մուտք գործում, գրում է Gazeta.ru-ն:

Резкий рост цен на продовольствие в мире привел к тому, что 44 миллиона человек оказались за чертой бедности, и если не принимать дальнейших мер, то в ближайшее время их число увеличится еще на 10 миллионов. Об этом предупредил глава Всемирного банка Роберт Зеллик. «Страдают самые бедные, и их может стать еще больше из-за высоких и нестабильных цен на продовольствие, – сказал Зеллик. – Мы должны сделать цены на еду приоритетными и защитить бедных и уязвимых людей, которые тратят большую часть своих денег на еду».
Согласно докладу Всемирного банка, мировые цены на продовольствие за минувший год выросли на 36%. Цены на кукурузу выросли на 74%, на пшеницу – на 69%, только цены на рис остались неизменными.
Согласно докладу продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO), в декабре цены побили новый рекорд, а в январе – феврале они продолжили рост.
Волнения, охватившие арабские страны, многие эксперты связывают в числе прочих причин с повышением цен на продукты, высказывалось даже мнение, что мир вступает в эпоху «продовольственных революций», пишет Gazeta.ru.