Ռուսական Forbes-ը հրապարակել է Ռուսաստանի 200 ամենահարուստ գործարարների վարկանիշը: Ցուցակում հինգ հայեր են ընդգրկվել: 68-րդ և 69-րդ տեղերում «ՌԵՍՈ-Գառանտիա» ապահովագրական խմբի համատերեր Նիկոլայ և Սերգեյ Սարկիսովներն են, որոնցից յուրաքանչյուրի ունեցվածքը գնահատվում է 1,5 միլիարդ դոլար: Ցուցակի 71-րդ տեղում «Ռոսգոսստրախի» նախագահ Դանիլ Խաչատուրովն է (1,5 մլրդ դոլար), 73-րդում` «Տաշիր» խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանը (1,5 մլրդ դոլար), իսկ 180-րդ տեղում «Տռոյկա-Դիալոգի» նախագահ Ռուբեն Վարդանյանն է 500 մլն դոլարով:
Վարկանիշի առաջին տեղում Վլադիմիր Լիսինն է` Նովոլիպեցկի մետալուրգիական կոմբինատի տնօրենների խորհրդի նախագահը, նրա ունեցվածքը գնահատվում է 24 մլրդ դոլար:
Forbes-ն արդեն մի քանի տասնամյակ շարունակ հրապարակում է աշխարհի ամենախոշոր ունեցվածքները: Դրա համար ամսագիրը սկզբունքայնորեն մշակված մեթոդներ է կիրառում: Այս տարի Ռուսաստանի ամենահարուստ գործարարների ցուցակն ըստ Forbes-ի երկու անգամ ավելի երկար է 2010թ. ցուցակի համեմատ` 100 հոգուց դարձել է 200:

Российский Forbes опубликовал рейтинг 200 самых богатых бизнесменов России. В список вошли также пятеро армян. На 68 и 69 местах расположились совладельцы страховой группы «РЕСО-Гарантия» Николой и Сергей Саркисовы, состояние каждого из них оценивается в $1,5 миллиарда. На 71-м месте списка – президент «Росгосстраха» Данил Хачатуров с $1,5 млрд, 73-м – глава группы «Ташир» Самвел Карапетян с $1,5 млрд, а на 180-м месте – президент «Тройки-Диалог» Рубен Варданян с $500 млн.
На первом месте в рейтинге Владимир Лисин, председатель совета директоров Новолипецкого металлургического комбината. Его состояние оценивается в $24 млрд.
Forbes уже не первое десятилетие оценивает крупнейшие состояния мира. Для этого журнал применяет специально разработанную методику. В этом году список богатейших людей России по версии журнала Forbes стал в два раза длиннее по сравнению с 2010 годом – 200 человек вместо 100.