Հայաստանի իշխանություններն ունեն բարեփոխումների 7առանցքային փաթեթ ինովացիոն տնտեսության ճանապարհին: Այդ մասին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է «Դեպի միջտարածաշրջանային համագործակցության նոր ձեռքբերումներ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններում» հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային առաջին համաժողովի բացմանը: Ինչպես ասել է վարչապետը, բարեփոխումների առաջին փաթեթն առնչվում է արդյունաբերությանը՝ վերջին 20 տարում առաջին անգամ կառավարությունը սկսել է իրագործել պետական արդյունաբերական քաղաքականություն: Այդ փաթեթում նա առանձնացրել է ազատ տնտեսական գոտիների մասին օրենքը:
Երկրորդ փաթեթը, ինչպես հաղորդել է վարչապետը, ներառում է գյուղատնտեսության զարգացման խնդիրները: Երրորդ փաթեթը ենթադրում է տեղեկատվական հանրության ստեղծում: Այդ նպատակով Սարգսյանը նշել է լայնաշերտ ինտերնետի ներմուծումը, «Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագիրն ու էլեկտրոնային կառավարության համակարգը: Չորրորդ փաթեթն ենթադրում է բիզնեսի համար բարենպաստ պայմանների ստեղծում՝ պարզ, հասկանալի ու միանման պայմանների ապահովում ձեռնարկատիրական բոլոր սուբյեկտների համար:
Հինգերորդ փաթեթում վարչապետը ներկայացրեց խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերը, մասնավորապես, ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման, Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու, Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման նախագծերը: Վեցերորդ փաթեթով նախատեսվում է ՀՀ քաղաքացիների որակի բարելավում, այդ թվում, կենսաթոշակային համակարգի, առողջապահության ոլորտի բարեփոխում, ինչպես նաև կրթության որակի բարձրացում:

У властей Армении есть 7 ключевых пакетов реформ на пути инновационной экономики. Об этом заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на открытии Первого армяно-российского межрегионального форума в Ереване. Как сообщил глава правительства, первый пакет реформ заключается в том, что впервые за последние 20 лет правительство начало осуществлять государственную индустриальную политику. В этом пакете он особо отметил проект закона о свободных экономических зонах.
Второй пакет, как сообщил премьер, включает в себя проблемы развития сельского хозяйства. Третий пакет подразумевает создание в Армении информационного общества. С этой целью Тигран Саркисян отметил внедрение в Армении широкополосного интернета, программу “Компьютеры для всех”, а также систему электронного правительства.
В рамках четвертого пакета будут созданы благоприятные условия для бизнеса, что включает в себя создание для всех субъектов предпринимательской деятельности простых, понятных и одинаковых условий для работы. В пятом пакете реформ премьер министр представил крупные инфраструктурные программы, в частности строительство нового энергоблока АЭС, автомагистральную дорогу Юг-Север, железную дорогу Армения-Иран. Улучшение качества жизни граждан Армении будет осуществляться шестым пакетом, в том числе реформированием пенсионной системы, системы здравоохранения, а также повышением качества образования.