Ապրիլի 19-ին Երևանում տեղի ունեցավ «Համատեղ էներգետիկ ծրագրերը` որպես երկկողմ միջտարածաշրջանային կապերի ամրապնդման գործոն» խորագրով կլոր սեղան, որն ընթանում է «Հայ-ռուսական հարաբերությունների տնտեսական նոր հեռանկարները» խորագրով հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային առաջին ֆորումի շրջանակներում:
Ինչպես նշել է հայկական կողմից կլոր սեղանի համակարգող, Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանը, այս կլոր սեղանի նպատակը էներգետիկ ոլորտում հնարավոր համատեղ նախագծերի քննարկումն է: Քննարկումների ավարտին հայկական և ռուսական ընկերությունների միջև արտադրվող ապրանքի մատակարարման մասին երկու պայմանագիր կստորագրվի:
Ռուսական կողմից կլոր սեղանի համակարգող, ՌԴ էներգետիկայի նախարարի տեղակալ, պետքարտուղար Յուրի Սենտյուրինն ընդգծել է, որ «այսօրվա ընդլայնված նիստում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի մտքերն այն մասին, որ էներգետիկան առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերությունում», կամրապնդվեն կոնկրետ թվերով և նախագծերով, որոնք կիրականացվեն հայկական հողի վրա:
Հայկական կողմից միջոցառմանը մասնակցում են ՀՀ ԷԲՊՆ նախարարության, «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ, այլ ընկերությունների ներկայացուցիչներ, ռուսական կողմից` ՌԴ էներգետիկայի նախարարության, «Գազպրոմ» ԲԲԸ, «Ինտեր ՌԱՕ ԵԷՍ» ԲԲԸ, «ՌուսՀիդրո» ԲԲԸ և այլ ընկերությունների ներկայացուցիչներ: Կլոր սեղանի շրջանակներում կքննարկվեն էներգետիկայի բնագավառի (ատոմային էներգետիկա, նավթ և գազ, հիդրոէներգետիկա և այլն) գործնական երկկողմ հարաբերությունները, ինչպես նաև առկա խնդիրներն ու դրանց զարգացման հեռանկարները, հաղորդում է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության մամլո ծառայությունը:

19 Апрель 2011 - 11:21 AMT
19 апреля в Ереване начал свою работу круглый стол по вопросам энергетики на тему «Совместные энергетические программы как фактор укрепления двусторонних межрегиональных связей», который проходит в рамках первого российско-армянского форума «К новым достижениям межрегионального сотрудничества в российско-армянских союзнических отношениях».
Как отметил координатор круглого стола с армянской стороны заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Арег Галстян, целью данного круглого стола является обсуждение возможных совместных проектов в энергетической сфере. В конце обсуждений между армянскими и российскими компаниями будут подписаны два договора о поставках производимых товаров.
В свою очередь, координатор с российской стороны, статс-секретарь, заместитель министра энергетики России Юрий Сентюрин подчеркнул, что “мысли президента Армении Сержа Саргсяна на сегодняшнем пленарном заседании о том, что энергетика занимает ключевое место в стратегическом партнерстве Армении и России ” подкрепятся конкретными цифрами и проектами, реализуемыми на армянской земле.
С армянской стороны в мероприятии принимают участие представители Министерства энергетики и природных ресурсов Армении, ЗАО «АрмРосгазпром» и другие, а с российской стороны – представители Министерства энергетики России, ОАО «Газпром», «Интер РАО ЕЭС», ОАО «РосГидро» и другие. В ходе круглого стола будут обсуждены деловые связи в сфере энергетики (атомная, нефть и газ, гидроэнергетика и др.), а также существующие проблемы и пути их дальнейшего решения.