Այսօր հայկական ԱԷԿ-ում աշխատում են բարձրակարգ մասնագետներ, ովքեր պատրաստ են բոլոր հնարավոր արտակարգ իրավիճակներին, որոնք կարող են առաջանալ կայանում, Երևանում ապրիլի 20-ին հաղորդել է միջուկային անվտանգության կարգավորման հարցերով պետական հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանը: Նրա խոսքերով, կայանում աշխատողների համար ամենամեծ փորձությունը դարձել է 1982-ի հրդեհը, որը չի նախատեսվել պլանային նախագծով և չի եղել ծանր վթարների շարքում` մշակված ԱԷԿ-ի համար: «ԱԷԿ-ի անձնակազմը շատ արագ արձագանքել է բարդ իրավիճակին և միջոցներ ձեռնարկել, որոնք անհրաժեշտ են եղել ռեակտորը սառեցնելու համար»,- ասել է նա:
Աշոտ Մարտիրոսյանը նշել է, որ այսօր ԱԷԿ անձնակազմն ավելի պատրաստ է, բացի դրանից ամեն տարի կայանի օպերատիվ շտաբը հատուկ պատրաստություն է անցնում Սլովակիայում:
1982-ի հոկտեմբերի 15-ին հայկական ԱԷԿ-ում տեղի է ունեցել հրդեհ, որի արդյունքում տուժել է սարքավորումների սրահը: Հրդեհը չեզոքացնելու համար պահանջվել է 7 ժամ: Հրդեհի մարմանը մասնակցել է հրշեջ ծառայության 110 աշխատող:

20 Апрель 2011 - 09:26 AMT
Работающие на Армянской АЭС специалисты готовы ко всем испытаниям, заверил глава госкомитета по атомной безопасности
На сегодняшний день на армянской АЭС работают высокопрофессиональные специалисты, готовые ко всем возможным чрезвычайным ситуациям, которые могут возникнуть на станции, сообщил 20 апреля на пресс-конференции в Ереване председатель Госкомитета по регулированию ядерной безопасности Ашот Мартиросян. По его словам, для работающих на станции сотрудников самым большим испытание стал пожар 1982 года, который не был предусмотрен ни плановым проектом и не был в списке тяжелых аварий, разрабатываемых для АЭС. «Но коллектив АЭС смог очень быстро отреагировать на тяжелую ситуацию и предпринять те меры, которые необходимы были для охлаждения реактора», – сказал он.
В этом контексте Ашот Мартиросян добавил, что на сегодняшний день коллектив АЭС подготовлен значительно лучше, помимо этого каждый год оперативный штаб станции проходит спецподготовку на тренажерах в Словакии, имеющих аналогичное строение с Армянской АЭС.
15 октября 1982 г. на Армянской АЭС произошел пожар, в результате которого пострадал машинный зал. Для ликвидации пожара потребовалось почти 7 часов. В тушении участвовали 110 работников пожарной охраны.