Չեռնոբիլի աղետը և «Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ում տեղի ունեցած վթարը չեն նվազեցնում ատոմային էներգիայի նշանակությունը: Այդ մասին այսօր հայտարարել է ՄԱԳԱՏԷ-ի տնօրեն Յուկիո Ամանոն` Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի հետ միասին հանդես գալով Չեռնոբիլում կայացած մամլո ասուլիսում:
Ամանոն ընդգծել է, որ աշխարհը չի հրաժարվի միջուկային էներգիայի օգտագործումից, բայց անհրաժեշտ է ամեն ինչ անել միջուկային օբյեկտների առավելագույն անվտանգությունն ապահովելու համար, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Երեկ Ուկրաինայում սկսվել են չեռնոբիլյան աղետի 25-ամյա տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառումներ: Կիևում կայացած համաժողովում դոնոր-երկրները խոստացել են տրամադրել 780 մլն դոլար Չեռնոբիլի ԱԷԿ-ի ռեակտորի համար պաշտպանիչ «սարկոֆագի» շինարարության համար, որը պայթել է 1986-ի ապրիլի 26-ին:

The head of the International Atomic Energy Agency, speaking at the site of the Chernobyl nuclear power plant explosion, said that accident and the Japanese nuclear crisis do not undermine the value of nuclear power.
Yukiya Amano spoke on April at the site of the world's worst nuclear accident. He was accompanied by U.N. Secretary-General Ban Ki-moon and Ukrainian President Viktor Yanukovych.
Amano said many countries will continue to find nuclear power an important option for energy diversification but that the global community must do its utmost to ensure its safety.