Հայաստանի կառավարությունն ապրիլի 21-ի նիստում որոշում է ընդունել «Արարատ գրուպ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կողմից «Ժամանակավոր ներմուծում» մաքսային ռեժիմով ներմուծված ապրանքների նկատմամբ կիրառված «Ժամանակավոր ներմուծում» մաքսային ռեժիմի ժամկետների երկարաձգումը թույլատրելու մասին:
Ինչպես հայտնել է Հայաստանի կառավարության մամլո կենտրոնում կայացած ճեպազրույցում էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, ընկերության ներդրումների ընդհանուր ծավալը մինչև տարեվերջ հասնելու է 27 մլն դոլարի, որի արդյունքում ստեղծվելու է 220 աշխատատեղ: «Արարատ գրուպի» հիմնադիրը բրիտանական «Մարթոն ֆորեսթ գրուպ լիմիտեդ» ընկերությունն է, որը մտադիր է Հայաստանում կազմակերպել գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակման և հանքային ջրի արտադրություն` առաջատար տեխնոլոգիական հոսքագծերի կիրառմամբ, ինչը թույլ է տալու բարձրացնել արտադրանքի մրցունակությունն ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան շուկաներում և նպաստել Հայաստանից արտահանման ծավալների ավելացմանը: Նախարարը նաև հաղորդել է, որ ընկերությունը համարյա պատրաստ է և նրա տեխնիկական գործարկումը սպասվում է այս տարվա հունիս-հուլիսին:
Դրա հետ կապված` Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ կառավարության նման որոշումները բիզնեսին աջակցելու նպատակ ունեն: Այդ առումով նա նաև հավելել է, որ կառավարության գրեթե բոլոր նման որոշումները, ուղղված բիզնեսին աջակցելուն, հաջողություն ունեն բացառությամբ 1-2-ի, շուկայի իրավիճակի փոփոխությունների պատճառով:

21 Апрель 2011 - 08:42 AMT
Правительство Армении на заседании 21 апреля приняло решение продлить сроки использования таможенного режима «Временны импорт» компании «Арарат групп» до 30 декабря 2015 года, до завершения лизингового договора.
Как сообщил в ходе брифинга в пресс-центре правительства Армении министр экономики страны Тигран Давтян, общий объем инвестиций компании до конца года достигнет 27 млн. долларов, в результате чего будет создано 220 рабочих мест. Основателем «Арарат групп» (город Арташат) является британская «Мартон форест лимитед», которая намерена организовать в Армении производство по переработке сельхозпродукции и минеральной воды, с использованием передовых технологических линий, что позволит повысить конкурентоспособность продукции не только на местном, но и на зарубежных рынках, и способствовать увеличению объемов армянского экспорта. Глава министерства также сообщил, что компания практически готова, а ее технический запуск ожидается в июне-июле текущего года.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что «подобные решения правительства имеют цель – содействовать бизнесу и должны быть подотчетны общественности». В этом контексте он также добавил, что практически все аналогичные правительственные решения, направленные на оказание содействия бизнесу, имеют успех, за исключением 1-2 в силу изменений конъюнктуры рынка.