Վարկային պորտֆելի դիվերսիֆիկացիան ապահովելու նպատակով «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն մտադիր է ընդլայնել ՓՄՁ վարկավորումն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են սննդի արդյունաբերությունը, էներգետիկան և այլն: Այդ մասին ապրիլի 22-ին ճեպազրույցում հայտարարել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: «ՓՄՁ գծով բանկի վարկային պորտֆելի ծավալը հասել է 8.5 մլրդ դրամի: Դա, իհարկե, այս տարվա համար մեր նպատակային ցուցանիշը չէ, մենք ՓՄՁ ոլորտում բավական հավակնոտ ծրագիր ունենք»,- ասել է նա և հավելել, որ տարին աշխատատար է լինելու, քանի որ դրվել է այս ուղղության հաշվին վարկային պորտֆելի 30-40 տոկոս աճի ապահովում:
Ինչպես նշել է Ջրբաշյանը, բանկի վարկային պորտֆելը տարեկան կտրվածքով ավելացել է 71 տոկոսով, մարտի վերջին կազմելով 104.9 մլրդ դրամ, իսկ ապրիլի 20-ի դրությամբ` 110 մլրդ դրամ:
Անդրադառնալով միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությանը` Ջրբաշյանը նշել է, որ 2011-ին ներգրավվելու է շուրջ 40-50 մլն դոլար:
Պորտֆելի աճի 93 տոկոսն ապահովվել է իրավաբանական անձանց տրված վարկերի հաշվին, որոնք հաշվետու եռամսյակի ընթացքում աճել են ավելի քան 18 տոկոսով: Իրավաբանական անձանց վարկերը, որոնք ընդհանուր պորտֆելի ավելի քան 85 տոկոսն են, 31.03.11թ. դրությամբ կազմել են 88 մլրդ դրամ:
Ամերիաբանկը 31.03.11թ. դրությամբ ապահովել է վարկային պորտֆելի բարձր որակ` Բանկի վարկային պորտֆելում դասակարգված վարկերը կազմում են ամբողջ պորտֆելի ընդամենը 0.64 տոկոսը:
Ամերիաբանկի ակտիվները հաշվետու եռամսյակում աճել են 5 տոկոսով և եռամսյակի վերջին կազմել 161 մլրդ դրամ: 2011-ի ապրիլի 20-ի դրությամբ Ամերիաբանկի համախառն վարկային պորտֆելը /ներառյալ ֆինանսական լիզինգը և ֆակտորինգը/, կազմել է 111 մլրդ դրամ:

22 Апрель 2011 - 10:05 AMT
С целью обеспечения диверсификации кредитного портфеля, ЗАО «Америабанк» намерен расширить кредитование малого и среднего бизнеса в таких сферах, как пищевая промышленность, энергетика и другие. Об этом 22 апреля на пресс-брифинге заявил директор по линии развития ЗАО «Америабанк» Тигран Джрбашян. «Объем кредитного портфеля по линии МСБ банка достиг 8,5 млрд драмов. Это, конечно, не наш целевой показатель на этот год, у нас есть достаточно амбициозная программа в сфере МСБ», – сказал он. В связи с этим он подчеркнул, что год будет трудоемким, поскольку поставлена цель обеспечить рост кредитного портфеля на 30-40% именно за счет этого направления.
Как сообщил Тигран Джрбашян, кредитный портфель «Америабанка» в годовом разрезе увеличился на 71%, составив на конец марта 104,9 млрд драмов, а по состоянию на 20 апреля – более 110 млрд драмов. По размерам кредитного портфеля банк занимает второе место в банковской системе Армении.
Касаясь сотрудничества с международными партнерами, Тигран Джрбашян отметил, что в 2011 году будет привлечено порядка 40-50 млн долларов.