ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակվել և վերլուծության է ենթարկվել «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ.-ի փետրվար ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2011թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 440 հարկ վճարողների ցանկի, որի արդյունքում պարզվել է. Պետական բյուջե վճարված հարկերի և այլ պարտադիր վճարների ցուցանիշի առումով 2011թ.-ի փետրվարին խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարվել է շուրջ 17.6 մլրդ. դրամ: Ընդ որում նշված կազմակերպությունների կողմից 2011թ.-ի փետրվար ամսին վճարվել է հանրապետությունում հավաքագրված հարկային եկամուտների 56.4 տոկոսը:
01.03.2011թ.-ի դրությամբ խոշոր հարկ վճարողներն ունեցել են 80.4 մլրդ դրամ գերավճար, այդ թվում` ավելացված արժեքի հարկի գծով` 51.4 մլրդ դրամ, իսկ հարկային պարտավորություն` 5.5 մլրդ դրամ: Բացի այդ, 2011թ.-ի փետրվար ամսվա ընթացքում պետական բյուջեից հարկ վճարողների գերավճարների գումարներից ավելացված արժեքի հարկի վերադարձի ձևակերպում է կատարվել 1623.6 մլն դրամի չափով:

Показатель уплаченных в госбюджет Армении налогов и других обязательных выплат со стороны 440 крупных налогоплательщиков за февраль 2011 года составил порядка 17,6 млрд. драмов, что составляет 56,4% налоговых поступлений в бюджет Армении. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за февраль 2011 года», опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве Армении.
По состоянию на 1 марта 2011 года у крупных налогоплательщиков было 80,4 млрд. драмов сверх выплат, в том числе, по линии НДС – 51,4 млрд. драмов, а по линии налоговых обязательств – 5,5 млрд. драмов. Одновременно, в течение февраля 2011 года было оформлено 1623,6 млн. драмов возвратов НДС по сверхвыплатам.