«Հայ-ռուսական գործընկերությունը բնութագրվում է հատուկ դաշնակցային հարաբերություններով»,- ասել է նա: Նախագահը նշել է, որ հիմա Հայաստանում կան ռուսական կապիտալով 1400 ձեռնարկություններ 3 մլրդ դրամ ընդհանուր ներդրումային պորտֆելով: Նրա խոսքերով, այդ միտումն աճելու հնարավորություն ունի: Նախագահի խոսքերով, հայ-ռուսական համագործակցության պոտենցիալն ամբողջությամբ օգտագործված չէ: Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ համաժողովին մասնակցում են Հայաստանի բոլոր մարզերը և ՌԴ 70 սուբյեկտներ: Նա հույս է հայտնել է, որ համաժողովը նպաստելու է հայ-ռուսական հարաբերությունների ամրապնդմանն ինչպես տնտեսական, այնպես էլ հումանիտար ոլորտում և ծառայելու է փոխշահավետ համագործակցության մոդելների որոնմանը:
Իր հերթին, ՌԴ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինն ընթերցել է Դմիտրի Մեդվեդևի շնորհավորական ուղերձը համաժողովի մասնակիցներին, որում, մասնավորապես, նշվում է, որ հայերը Ռուսաստանի հանդեպ բարյացակամորեն տրամադրված ժողովուրդ են և որ հայ-ռուսական բարեկամությունը երկար պատմություն ունի: Նարիշկինը նաև նշել է, որ անցյալ տարի երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 860 մլն դոլար, ինչը լուրջ ցուցանիշ է:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը «Դեպի միջտարածաշրջանային համագործակցության նոր ձեռքբերումներ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններում» հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային առաջին համաժողովի բացմանն ասել է, որ Հայաստանի իշխանություններն ունեն բարեփոխումների 7առանցքային փաթեթ ինովացիոն տնտեսության ճանապարհին: Ինչպես ասել է վարչապետը, բարեփոխումների առաջին փաթեթն առնչվում է արդյունաբերությանը՝ վերջին 20 տարում առաջին անգամ կառավարությունը սկսել է իրագործել պետական արդյունաբերական քաղաքականություն: Այդ փաթեթում նա առանձնացրել է ազատ տնտեսական գոտիների մասին օրենքը:
Երկրորդ փաթեթը, ինչպես հաղորդել է վարչապետը, ներառում է գյուղատնտեսության զարգացման խնդիրները: Երրորդ փաթեթը ենթադրում է տեղեկատվական հանրության ստեղծում: Այդ նպատակով Սարգսյանը նշել է լայնաշերտ ինտերնետի ներմուծումը, «Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագիրն ու էլեկտրոնային կառավարության համակարգը: Չորրորդ փաթեթն ենթադրում է բիզնեսի համար բարենպաստ պայմանների ստեղծում՝ պարզ, հասկանալի ու միանման պայմանների ապահովում ձեռնարկատիրական բոլոր սուբյեկտների համար:
Հինգերորդ փաթեթում վարչապետը ներկայացրեց խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերը, մասնավորապես, ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման, Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու, Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման նախագծերը: Վեցերորդ փաթեթով նախատեսվում է ՀՀ քաղաքացիների որակի բարելավում, այդ թվում, կենսաթոշակային համակարգի, առողջապահության ոլորտի բարեփոխում, ինչպես նաև կրթության որակի բարձրացում:
Յոթերորդ փաթեթով նախատեսվում է Հայաստանի տարածքների համաչափ զարգացման ծրագիր:
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանին և Ռուսաստանին էներգետիկ ոլորտում կապում է համագործակցությունը մի շարք ուղղություններով, լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ռուսաստանի էներգետիկայի փոխնախարար, պետքարտուղար Յուրի Սենտյուրինը: «Նախ և առաջ դա գազի ուղղությունն է` գազի մատակարարումը, փոխադրումը, Հայաստանում գազի սպառման գազատրանսպորտային համակարգը»,- նշել է նա : Նրա խոսքով, համագործակցության երկրորդ ուղղությունը երկրում առկա էներգաբաշխիչ համակարգի մոդեռնիզացումն է, «որպեսզի Հայաստանն էներգապես անկախ պետություն դառնա, որն ընդունակ կլինի կայուն և արդյունավետ զարգացնել իր տնտեսությունը»: Յուրի Սենտյուրինը երկկողմ համագործակցության երորդ ուղղությունը տեսնում է նորարարություններում: «Մենք այդ ուղղությունը կապում ենք ատոմային էներգետիկայի հետ: Այստեղ խոսքը գնում է հայկական ԱԷԿ-ի մոդեռնիզացման մասին` նոր սարքավորումներ, նոր ագրեգատներ և այդ ուղղության զարգացում, ինչպես նաև զուգընթաց ուղղություններ»,- պարզաբանել է նա:

23 Апрель 2011 - 12:03 AMT
Армения и Россия намерены полностью использовать имеющийся потенциал как в экономической, так и гуманитарной сферах
На сегодняшний день в Армении действует 1400 предприятий с российским капиталом, с общим инвестиционным портфелем в 3 млрд. долларов, и эта тенденция имеет склонность к росту. По мнению главы армянской республики Сержа Саргсяна, потенциал армяно-российского сотрудничества полностью не использован как в экономической, так и в гуманитарной сфере. Глава же администрации президента РФ Сергей Нарышкин придал важность показателю товарооборота, который между двумя странами в прошлом году составил 860 млн. долларов. В рамках форума прошли тематические круглые столы: "Роль межрегиональных связей в развитии торгово-экономических отношений между Российской Федерацией и Республикой Армения", "Развитие экономической инфраструктуры межрегиональных связей: транспорт, связь, телекоммуникации", "Совместные энергетические проекты как фактор укрепления двусторонних межрегиональных связей", "Укрепление межрегиональных гуманитарных связей России и Армении", "Роль межрегионального сотрудничества в развитии туризма".
По итогам форума были подписаны межправительственные и межрегиональные соглашения, импортно-экспортные контракты, договоры между региональными хозяйствующими субъектами об открытии новых предприятий. Важнейший из них – меморандум между ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» и правительством Армении о начале строительства 32-километрового участка железной дороги Ванадзор – Фиолетово. Важнейшим событием явилось и передача армянской авиакомпании "Армавиа" первого самолета Sukhoi Superjet 100 в ереванском аэропорту "Звартноц", открытие Центра диагностики инфраструктуры Южно-Кавказской железной дороги в Ереване и отреставрированного по инициативе посольства РФ в Армении Мемориала русским воинам, погибшим в Ошаканской битве 17 августа 1827 года (в русско-персидскую войну 1862-1828 годов), близ города Эчмиадзин.
Выступая на открытии межрегионального форума, премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что у властей Армении есть 7 ключевых пакетов реформ на пути инновационной экономики. Первый пакет реформ заключается в том, что впервые за последние 20 лет правительство начало осуществлять государственную индустриальную политику. В этом пакете он особо отметил проект закона о свободных экономических зонах. Второй пакет включает в себя проблемы развития сельского хозяйства. Третий пакет подразумевает создание в Армении информационного общества. С этой целью Тигран Саркисян отметил внедрение в Армении широкополосного интернета, программу “Компьютеры для всех”, а также систему электронного правительства. В рамках четвертого пакета будут созданы благоприятные условия для бизнеса, что включает в себя создание для всех субъектов предпринимательской деятельности простых, понятных и одинаковых условий для работы. В пятом пакете реформ премьер министр представил крупные инфраструктурные программы, в частности строительство нового энергоблока АЭС, автомагистральную дорогу Юг-Север, железную дорогу Армения-Иран. Улучшение качества жизни граждан Армении будет осуществляться шестым пакетом, в том числе реформированием пенсионной системы, системы здравоохранения, а также повышением качества образования. В седьмом пакете глава кабинете министров отметил равномерное развитие областей Армении.
По мнению же министр транспорта России, сопредседателя армяно-российской межправительственной комиссии Игоря Левитина, отношения между Арменией и Россией за последние несколько лет поднялись на новый уровень, в частности, преодолеть последствия мирового экономического кризиса, обе страны осуществили много совместных программ. Игорь Левитин особо отметив переговоры по строительству нового энергоблока АЭС.
И действительно, на сегодняшний день Армению и Россию связывает сотрудничество по целому ряду направлений в энергетической сфере. В связи с этим статс-секретарь, заместитель министра энергетики России Юрий Сентюрин высказал уверенность, что данное сотрудничество позволит сделать Армению энергонезависимым государством, способным стабильно и эффективно развивать свою экономику.