Ճգնաժամից հետո Հայաստանի տնտեսությունը, այդ թվում ակնագործական արդյունաբերությունը վերականգնվում է, հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը ապրիլի 26-ին կլոր սեղանի ընթացքում, որը տեղի է ունեցել ԱԼՌՈՍԱ ընկերության ներկայացուցիչների և Հայաստանի ադամանդագործական ընկերությունների մասնակցությամբ: «Ճգնաժամից հետո արդյունաբերությունը վերականգնվում է ոչ այն տեմպերով, ինչ մենք ենք ցանկանում, բայց ակնագործական արդյունաբերությունը մենք մտադիր ենք վերադարձնել զարգացման նախաճգնաժամյա մակարդակ»,- ասել է նա:
Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարի հրավերով եռօրյա այցով հանրապետությունում է գտնվում «ԱԼՌՈՍԱ» ընկերության պատվիրակությունը փոխնախագահ Յուրի Օկաեմովի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են «ԷԿՈ ԱԼՌՈՍԱ»-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սմագինը և «Բրիլիանտի ԱԼՌՈՍԱ» ընկերության արտադրության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Նիկոլայ Կովալյովը: Այցի շրջանակներում նախատեսվում է այցելություն մի շարք հայկական ընկերություններ, որոնք «ԱԼՌՈՍԱ»-ի գործընկերներն են:
Ինչպես հաղորդել է նախարարը, կլոր սեղանի նպատակն է պարզաբանել համագործակցության և տնտեսական զարգացման պլանները, հաստատել գործընկերություն, որը ձեռք է բերվել բարձր քաղաքական մակարդակում, ինչպես նաև նախանշել երկկողմանի համագործակցության հետագա քայլերը: Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ կլոր սեղանին մասնակցում են ընկերություններ, որոնք արդեն ներգրավված են արտադրության մեջ, ինչպես նաև ընկերություններ, որոնք մեծ հետաքրքրություն են հանդես բերել «ԱԼՌՈՍԱ»-ի հետ համագործակցելու հանդեպ:
2011-ի հունվարին Հայաստանում արտադրվել է 3 189 կարատ ադամանդ 2010-ի նույն շրջանի 3 078 կարատի փոխարեն (3.6 տոկոս աճ): Այդ մասին հաղորդում է Հայաստանի Ագային վիճակագրական ծառայությունը:
Բացի դրանից, հաշվետու շրջանում երկրում արտադրվել են 12.5 կգ ոսկերչական իրեր 2010-ի 17.2 կգ փոխարեն: Միաժամանակ, տվյալ արտադրության մեջ անկումը 2010-ի հունվարի ցուցանիշի համեմատ կազմել է 27.3 տոկոս:

26 Апрель 2011 - 06:34 AMT
После кризиса экономика Армении, в том числе и алмазообрабатывающая промышленность, восстанавливается, заявил министр экономики Армении Тигран Давтян 26 апреля в ходе круглого стола, проходящего в Ереване с участием представителей делегации АЛРОСА и алмазообрабатывающих компаний Армении. «После кризиса промышленность восстанавливается не теми темпами, как мы хотим, но в алмазообрабатывающей промышленность мы намерены вернуться на докризисный уровень развития», – подчеркнул он.
По приглашению министерства экономики Армении в республике с трехдневным визитом находится делегация компании АЛРОСА, возглавляемая вице-президентом Юрием Окаемовым. В составе делегации генеральный директор ЕСО АЛРОСА Евгений Смагин и заместитель генерального директора компании «Бриллианты АЛРОСА» по производству Николай Ковалев. В рамках визита запланировано посещение ряда армянских компаний, являющихся партнерами АЛРОСА.
Как сообщил глава министерства, целью проходящего круглого стола – уточнить планы сотрудничества и экономического развития, подтвердить партнерство, которое было достигнуто на высоком политическом уровне, а также наметь дальнейшие шаги на пути двустороннего сотрудничества. В связи с этим Тигран Давтян добавил, что в круглом столе принимают участие компании, которые уже заняты в производстве, а также те, которые проявили большой интерес наладить сотрудничество с АЛРОСА-ой.
Согласно данным Национальной статистической службы Армении, в январе 2011 года в Армении было произведено 3 189 карат бриллиантов, против 3 078 карат в аналогичном периоде 2010 года (рост на 3,6%).
Кроме того, за отчетный период в стране было произведено 12,5 кг ювелирных изделий против 17,2 кг в 2010 году. При этом спад в данном производстве по сравнению с показателем января 2010 года составил 27,3%.