Հանքահումքային ապրանքների համաշխարհային գների աճը 2010թ. դրական է անդրադարձել Հայաստանի տնտեսության վրա, ապրիլի 26-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԿԲ ֆինանսական կայունության ու զարգացման վարչության պետ Վահե Վարդանյանը`ամփոփելով տարին: «Լինելով պղնձի ու մոլիբդենի արտահանող, Հայաստանին հաջողվել է բարելավել 2010թ. առևտրային բալանսը, քանի որ զգալի աճ է գրանցվել արտահանման ոլորտում՝ մոտ 42 տոկոս, այն դեպքում, երբ ներկրումն աճել է ընդամենը 13,9 տոկոսով»,-ասել է նա:
Բացի այդ, ըստ Վահե Վարդանյանի, չլինելով նավթի արտահանող, Հայաստանը զգալիորեն կախված է նավթի գների տատանումից համաշխարհային շուկայում, քանի որ դրամական փոխանցումները դեպի Հայաստան ուղղակիորեն կախված են նավթի համաշխարհային գներից: «Փոխանցումների մեծ մասը կատարվում է Ռուսաստանից, որը մեծ կախվածություն ունի նավթի գնից: Ուստի, նավթի գնի աճը ևս դրական է ազդել Հայաստան առաքվող դրամական փոխանցումների վրա»,-ասել է նա: Վահե Վարդանյանը հավելել է նաև, որ 2010թ. դրամական փոխանցումների ծավալն աճել է 18,4 տոկոսով, և չնայած նրան, որ այդ ցուցանիշն աճի տեմպերով դեռ չի հասել նախաճգնաժամային շրջանին, այնուամենայնիվ միտումները բավականին ակտիվ են: « 2011 թվականի համար մենք անկման ոչ մի միտում չենք տեսնում, նույնիսկ եթե նավթի գինը չբարձրանա, մենք եկամուտների աճ ենք ակնկալում Ռուսաստանում»,-ասել է Վարդանյանը:

Head of the Financial Stability and Development Department at the Central Bank of Armenia (CBA) Vahe Vardanyan said that the growth in global prices for mining products and raw materials had a positive impact on Armenia’s economy in 2010.
“As a country exporting copper and molybdenum, Armenia managed to improve the deficit in trade turnover in 2010, since around 42% growth was recorded in export, while import increased only by 13.9%,” Vardanyan told a press conference in Yerevan.
Besides, according to him, Armenia considerably depends on fluctuations in global prices for oil, though the country is not among oil exporters.
“The basic part of remittances comes to Armenia from Russia, which considerably depends on prices for oil. Thus, the growth in prices for oil has also had a positive impact on private transfers to Armenia,” said Vardanyan.
18.4% growth was recorded in remittances in 2010, he said. Though the index has not reached the pre-crisis level, it displays rather active trends.
“We do not see any negative trends for forecasting a decline in 2011; even if prices for oil do not increase, we expect a growth in incomes in Russia,” concluded Vardanyan.