Ապրիլի 27-ին Հայաստանի Արմավիրի մարզի Մերձավան գյուղում բացվեց խոշոր տրամաչափի խողովակների արտադրության` «Պոլիմեր Տրուբ» ԲԲԸ առաջին գործարանը Հարավային Կովկասում: Ինչպես բացմանը լրագրողներին է հայտնել գործարանի տնօրեն Արշակ Նալբանդյանը, գործարանի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նրանով, որ 1990 թվականից ի վեր Հայաստանում խոշոր տրամաչափի խողովակներ չեն ներկրվել, և առկա պաշարները սպառվել են: Նրա խոսքով, շուկայում ընկերության հետազոտությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանը տարեկան 80-120կմ խոշոր տրամաչափի խողովակի կարիք է ունենում: Նա ընդգծել է, որ «Պոլիմեր Տրուբ» ԲԲԸ-ն պատրաստ է լիովին բավարարել այդ պահանջարկը:
Նալբանդյանը հաղորդել է, որ հումքը ներկրվում է Սաուդյան Արաբիայից և ԱՄԷ-ից: Տնօրենը լրագրողներին պատմել է, որ խողովակները հիմնականում օգտագործվելու են ՀԷԿ-ի, ոռոգման համակարգի, կոյուղու, շինարարական աշխատանքների համար: «Գործարանում կաշխատեն 32 մասնագետներ և 12 տեխնիկական աշխատողներ, որոնց միջին աշխատավարձը կկազմի 200 հազ. դրամ»,- ասել է նա:
Բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը, Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Արթուր Ջավադյանը:
«Պոլիմեր Տրուբ» գործարանը հիմնադրվել է սիրիահայ եղբայրներ Արփին և Սուրեն Վարդանյանների կողմից: Գործարանի շինարարությունը սկսվեց 2009 թվականին, իսկ ներդրումների ընդհանուր գումարը կազմեց 5.8 մլն ԱՄՆ դոլար: Գործարանում կարտադրվեն 800, 1100, 1200, 1400մմ տրամաչափի խողովակներ` 15 մթնոլորտ ճնշմամբ, խողովակների օգտագործման ժամկետը 50 տարի է:

27 Апрель 2011 - 06:59 AMT
27 апреля в селе Мердзаван Армавирской области Армении был открыт первый на Южном Кавказе завод по производству труб крупного диаметра ООО “Полимер Труб”. Как заявил на открытии журналистам директор завода Аршак Налбандян, необходимость в заводе была обусловлена тем, что с 1990 года в Армении не импортировались трубы крупного диаметра, и существующие запасы почти иссякли. По его словам, исследования компании на рынке показали, что Армения ежегодно нуждается в 80-120 км трубах крупного диаметра. Он подчеркнул, что “Полимер Труб” готов полностью удовлетворить этот спрос.
Налбандян сообщил, что сырье импортируется из Саудовской Аравии и ОАЭ. Директор рассказал журналистам, что трубы в основном будут использоваться для ГЭС, оросительной системы, канализации, строительных работ. “В заводе будут работать 32 специалиста и 12 технических работников, средняя зарплата которых составит 200.000 драмов”,- сказал он.
В свою очередь, главный специалист производства завода Саргис Казанчян сообщил, что специалисты из Китая уже заканчивают наладку оборудования и обучение армянских специалистов. По его словам, в дальнейшем завод уже не будет нуждаться в специалистах из заграницы.
На торжественной церемонии открытия присутствовали президент Армении Серж Саргсян, глава Армавирской области Ашот Каграманян, глава Центрального банка Армении Артур Джадян.
Завод “Полимер Труб” был основан сирийцами армянского происхождения братьями Арпином и Суреном Варданянами. Строительство завода началось в 2009 году, а сумма инвестиций составила 5.8 млн. долларов США. В заводе будут производиться трубы диаметрами 800, 1100, 1200, 1400мм, с давлением в 15 атмосфер, гарантийный срок которых – 50 лет.