Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման և ֆինանսական կայունության հետ կապված հարցերն են քննարկվել Հայաստանի նախագահի մասնակցությամբ բանկիրների խորհրդակցության ժամանակ, լրագրողներին է հայտնել ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը: «Ինչպես գիտեք, Հայաստանի բանկային համակարգը կազմում է հանրապետության ֆինանսական համակարգի 91 տոկոսը, այդ տեսակետից ցուցանիշների մեծ մասը կախված է բանկային համակարգի կայուն զարգացումից»,-ասել է նա խորհրդակցության ավարտին:
Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 28-ին աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել երկրում գործող 21 առևտրային բանկերի ղեկավարների հետ:
Այդ առնչությամբ Ջավադյանը հիշեցրել է, որ նույնիսկ ճգնաժամի ժամանակ Հայաստանի առևտրային բանկերը պատվով դուրս եկան իրավիճակից, համակարգում աճի միտումներ են նկատվում»: Ըստ Ջավադյանի, այսօրվա դրությամբ Հայաստանում գործում է թափանցիկ, զարգացած, կառավարելի բանկային համակարգ:
Ինչ վերաբերում մակրոտնտեսական ցուցանիշներին, ապա Ջավադյանն ասել է,որ ԿԲ և կառավարության ջանքերն ուղղված են նրան, որպեսզի գնաճը տարեսկզբի համեմատ երկու անգամ կրճատվի: «Գնաճը ծանր հիվանդություն է, որն անդրադառնում է բնակչության սոցիալապաես անապահով շերտերի վրա»,-հավելել է նա:
Ըստ վիճակագրական օպերատիվ տվյալների, 2011թ. հունվարին Հայաստանում գրանցվել է 10,6 տոկոս գնաճ 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

28 Апрель 2011 - 10:42 AMT
Вопросы, связанные с социально-экономическим развитием и финансовой стабильностью Армении, были обсуждены на совещании банкиров с участием главы государства, сообщил журналистам председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян. «Как вы знаете, банковская система Армении составляет порядка 91% всей финансовой системы республики, и с этой точки зрения значительная часть показателей зависит от стабильного развития банковской системы», – сказал он по итогам совещания.
Президент Армении Серж Саргсян 28 апреля провел рабочее совещание с руководителями действующего на территории республики 21 коммерческого банка.
В связи с этим глава ЦБ РА напомнил, что даже в период кризиса комбанки Армении «с достоинством вышли из сложившейся ситуации, в системе наблюдаются тенденции роста». По словам Артура Джавадяна, на сегодняшний день в Армении действует прозрачная, развитая и достаточно управляемая банковская система.
Что же касается макроэкономических показателей, то главный банкир страны отметил, что усилия ЦБ и правительства Армении направлены на то, чтобы по итогам 2011 года обеспечить показатель инфляции, равный половине уровня начала текущего года. «Инфляция – тяжелая болезнь, которая затрагивает в большей степени социально необеспеченные слои населения», – добавил он. Согласно оперативным статданным, в январе 2011 года в Армении была зафиксирована инфляция на уровне 10,6% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года.