2011-ի երեք ամսում դեպի Հայաստան իրականացվող դրամական փոխանցումների ծավալը 2010-ի նույն շրջանի համեմատ ավելացել է 25 տոկոսով: Այդ մասին ապրիլի 28-ին Երևանում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը երկրի առևտրային բանկերի ղեկավարների հետ խորհրդակցության արդյունքում, որին մասնակցել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Միաժամանակ, նրա խոսքերով, դրամական միջոցների մաքուր հոսքը նշված շրջանում ավելացել է 35 տոկոսով: «Դա նաև դրական երևույթ է, ինչը թույլ է տալու Հայաստանում պահպանել մակրոտնտեսական կայունություն և ապահովել լավ արդյունքներ երկրի ֆինանսական համակարգում»,- ասել է նա:
2011-ի հունվար-փետրվարին Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձինք ստացել են 195,3 մլն դոլար: Ինչպես ասվում է ՀՀ ԿԲ ամենամսյա տեղեկատուի մեջ, այդ ցուցանիշն ավելացել է 2010-ի նույն շրջանի համեմատ 23,5 տոկոսով կամ 37 մլն դոլարով:
Բացի դրանից, հաշվետու շրջանում Հայաստանից արտասահման փոխանցումների ծավալն ավելացել է 15,2 տոկոսով` կազմելով 96,7 մլն դոլար 2010-ի հունվար-փետրվարի 83,9 մլն դոլարի փոխարեն: Փոխանցումների մաքուր հոսքը հունվարին ավելացել է 32,8 տոկոսով և կազմել 98,6 մլն դոլար` 2010-ի հունվար-փետրվարիի 74,2 մլն դոլարի փոխարեն:
Ընդ որում, փոխանցումների ամենամեծ ծավալն իրականացվել է Ռուսաստանից` 102,8 մլն դոլար, այնուհետև Ղազախստանից` 2,2 մլն դոլար, Գերմանիայից` 743 հազար դոլար:

Head of the Central Bank of Armenia Arthur Javadyan said that 25% growth was recorded in remittances to Armenian in the first quarter of 2011 compared to the same period in 2009.
The net cash inflow during the same period increased by 35%, Javadyan said after a meeting of heads of the country’s banks with participation of Armenian President Serzh Sargsyan.
“It is also a positive phenomenon, which will allow Armenia to maintain the macroeconomic stability and secure good results in the country’s financial system,” concluded Javadyan.
Remittances at the amount of $195,3mln were received by physical persons in Armenia in January-February 2011.
According to the CBA monthly bulletin, the figure increased by 23,5% ($37mln) compared to the same period in 2010.
Besides, 15,2% growth was recorded in the amount of remittances from Armenia, totaling $96,7mln in January-February 2011 against $83,9mln during the same period in 2010. The net cash inflow increased by 32,8% during the reporting period, amounting to $96,7mln against $83,9 in January-February 2010.
The largest amount of remittances was received from Russia ($102,8mln), followed by Kazakhstan ($2,2mln) and Germany ($743thous).