Ապրիլի 29-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսւոմ ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության անդամ, ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի խորհրդարանական հանձնաժողովի փոխնախագահ Արծվիկ Մինասյանը մեկնաբանել է ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանի հայտարարությունն այն մասին, որ հայկական բանկերի վարկային պորտֆելն ավելացել է 90 մլրդ դրամով: «Երբ տնտեսությունն անկում է ապրում, ֆինանսական հատվածում նման աճը նշանակում է, որ ֆինանսական հատվածը ոչ մի կապ չունի իրական տնտեսության հետ»,-ասել է Մինասյանը: Նա խստորեն քննադատել է ԿԲ գնաճի նվազեցմանն ուղղված քաղաքականությունը միայն երկրում դրամական ծավալի նվազեցման միջոցով: Մինասյանը նաև առաջարկել է իշխանություններին անցնել ֆյուչերսային քաղաքականությանը առաջին անհրաժեշտության ապրանքների հարցում, շուկան կանխատեսելի դարձնելու համար:
Իր հերթին իշխող Հանրապետական կուսակցությունից ՀՀ խորհրդարանի պատգամավոր, տնտեսական հարցերով մշտական խորհրդարանական կոմիտեի նախագահ Վարդան Այվազյանը չի համաձայնվել Մինասյանի հետ ԿԲ քննադատության հարցում: Նա նշել է, որ այժմ տնտեսությունն աշխուժացել է և կանխատեսում է արել, որ տարեվերջին ՀՆԱ-ի աճը կգերազանցի բյուջեով նախատեսված ցուցանիշները, մասնավորապես, համաշխարհային շուկայում հումքի գների բարձրացման պատճառով: Այվազյանը մեկնաբանել է նաև Ռուսաստանում բենզինի արտահանման արգելքը՝ հայտարարելով, որ դա կարող է ազդել Հայաստանի գների վրա միայն անուղղակի ձևով: Ըստ նրա, Հայաստանը բենզինը ներմուծում է տարբեր երկրներից և վերջին թանկացումները բացատրվում են համաշխարհային գների կտրուկ աճով:

29 апреля на пресс-конференции в Ереване член оппозиционной парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн, заместитель председателя постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Арцвик Минасян прокомментировал заявление председателя Центрального банка Армении Артура Джавадяна насчет того, что кредитный портфель армянских баков увеличился на 90 млрд. драмов. “Когда экономика в упадке, в финансовом секторе такой рост означает, что финансовый сектор никак не связан с реальной экономикой”,- заявил Минасян. Он подверг критике политику ЦБ по обузданию инфляции только путем уменьшения в стране денежной массы. Минасян также предложил властям Армении перейти к фючерсной политике в отношении товаров первой необходимости, чтобы создать прогнозируемость на рынке.
В свою очередь депутат парламента Армении от правящей Республиканской партии, председатель постоянного парламентского комитета по экономическим вопросам Вардан Айвазян не согласился с Минасяном в вопросе критики ЦБ. Он также отметил, что сейчас в экономике наблюдается активность и спрогнозировал, что по итогам года рост ВВП превысит показатели, заложенные в бюджет, в частности благодаря повышению мировых цен на сырье. Айвазян также прокомментировал запрет России на экспорт бензина, заявив, что это может повлиять на цены в Армении только косвенно. По его словам, Армения импортирует бензин из разных стран, и последние повышения объясняется резким повышением мировых цен.