Ապրիլի 29-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսւոմ ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության անդամ, ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի խորհրդարանական հանձնաժողովի փոխնախագահ Արծվիկ Մինասյանը մեկնաբանել է ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանի հայտարարությունն այն մասին, որ հայկական բանկերի վարկային պորտֆելն ավելացել է 90 մլրդ դրամով: «Երբ տնտեսությունն անկում է ապրում, ֆինանսական հատվածում նման աճը նշանակում է, որ ֆինանսական հատվածը ոչ մի կապ չունի իրական տնտեսության հետ»,-ասել է Մինասյանը: Նա խստորեն քննադատել է ԿԲ գնաճի նվազեցմանն ուղղված քաղաքականությունը միայն երկրում դրամական ծավալի նվազեցման միջոցով: Մինասյանը նաև առաջարկել է իշխանություններին անցնել ֆյուչերսային քաղաքականությանը առաջին անհրաժեշտության ապրանքների հարցում, շուկան կանխատեսելի դարձնելու համար:
Իր հերթին իշխող Հանրապետական կուսակցությունից ՀՀ խորհրդարանի պատգամավոր, տնտեսական հարցերով մշտական խորհրդարանական կոմիտեի նախագահ Վարդան Այվազյանը չի համաձայնվել Մինասյանի հետ ԿԲ քննադատության հարցում: Նա նշել է, որ այժմ տնտեսությունն աշխուժացել է և կանխատեսում է արել, որ տարեվերջին ՀՆԱ-ի աճը կգերազանցի բյուջեով նախատեսված ցուցանիշները, մասնավորապես, համաշխարհային շուկայում հումքի գների բարձրացման պատճառով: Այվազյանը մեկնաբանել է նաև Ռուսաստանում բենզինի արտահանման արգելքը՝ հայտարարելով, որ դա կարող է ազդել Հայաստանի գների վրա միայն անուղղակի ձևով: Ըստ նրա, Հայաստանը բենզինը ներմուծում է տարբեր երկրներից և վերջին թանկացումները բացատրվում են համաշխարհային գների կտրուկ աճով:

Member of the opposition ARF Dashnaktsutyun parliamentary group, Deputy Chairman of the RA National Assembly Standing Committee on Financial, Credit and Budgetary Affairs Artsvik Minasyan commented on the statement by head of the Armenian Central Bank (CBA) Arthur Javadyan that credit portfolio of Armenian banks increased by AMD 90bln.
“Under conditions of economic decline, such growth in the financial sector means that the sector is not anyhow related to the real economy,” Minasyan told a press conference on April 29.
He also criticized the CBA policy on suppressing inflation only through decreasing the money stock. Minasyan offered the Armenian authorities to transfer to futures policy concerning primary goods to create predictability in the market.
Member of the ruling Republican Party of Armenian parliamentary group, Chairman of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs Vardan Aivazyan disagreed with Minasyan concerning criticism of the CBA.
Aivazyan said that growth in GDP will exceed the indices envisaged under the budget in 2011 due to increase in global prices for raw materials. He also commented on Russia’s ban on petrol export, saying that it can affect prices in Armenia only indirectly. According to Aivazyan, Armenia imports petrol from various countries, while recent growth in its prices is conditioned by sharp increase in global prices.