«Հայկական առևտրային ցանցը» մեծ առաքելություն ունի, կարծում է Կանադա-Հայաստան գործարարների խորհրդի նախագահ Վահրամ Փիրջանյանը: «Ապրելով արագ հաղորդակցությունների աշխարհում`անհրաժեշտություն է ծագում ստեղծել նոր մոտեցումներ ողջ աշխարհում համագործակցության համար»,- ասել է նա: Նրա խոսքերով, «Հայկական առևտրային ցանց» ստեղծելու մասին պայմանավորվածություն ձեռք է բերվել մեկ տարի առաջ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի այցի շրջանակներում:
Ինչպես նշել է Փիրջանյանը, «Հայկական առևտրային ցանցի» ստեղծման նպատակը Հայաստան-սփյուռք տնտեսական հարաբերությունների զարգացումն է և սփյուռք-սփյուռք կապերի ամրապնդումը: Դրա հետ կապված` նա հավելել է, որ ստեղծվելու է կառույց, որը չի հետապնդելու քաղաքական և մենատիրական նպատակներ, այլ ուղղված է լինելու բիզնես-հնարավորությունների ընդլայնմանն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ սփյուռքում: Միաժամանակ, նա հույս է հայտնել, որ սփյռուքի գործարարները կարող են արդյունավետ աշխատել միասին և մեծ բարձունքների հասնել:
Նա հաղորդել է, որ Կանադայի հայ գործարարների դրամաշրջանառությունը կազմում է 10 մլրդ դոլար, այն դեպքում, երբ Հայաստանի բյուջեն 3 մլրդ դրամ է:
ՀՀ սփյուռքի նախարարութան նախաձեռնությամբ, Հայ-կանադական գործարար խորհրդի և Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի աջակցությամբ ապրիլի 28-30-ը տեղի է ունենում «Հայկական առևտրական ցանց» ստեղծելու հիմնադիր խորհրդաժողովը, որին մասնակցում են 30 մասնագետներ աշխարհի 9 երկրներից, այդ թվում` Ֆրանսիայից, Բելգիայից, Կանադայից, ինչպես նաև Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, ՀՀ ԱԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանը և Կանադա-Հայաստան գործարարների խորհրդի նախագահ Վահրամ Փիրջանյանը:

President of Canada-Armenia Business Council Vahram Pirjanian said that the Armenian Trade Network is entrusted with great mission.
“Living in the world of fast communications, we need to create new approaches to cooperation worldwide,” Pirjanian told the April 29 founding meeting of the Armenian Trade Network (ATN).
According to him, the agreement on ATN establishment was reached a year ago, as part of Armenian Minister of Diaspora Hranush Hakobyan’s visit to Toronto.
Pirjanian noted that ATN is aimed at boosting Armenia-Diaspora economic ties and cooperation.
He expressed hope that businessmen from the Armenian Diaspora will be able to effectively work together to achieve great results through exchange of experience, etc.On April 28-30, Yerevan hosts the constituent assembly of the Armenian Trade Network organized at the initiative of the Armenian Ministry of Diaspora and through the assistance of Canada-Armenia Business Council and Armenia’s Chamber of Commerce and Industry (CCI). The event brought together 30 specialists from 9 countries, including France, Belgium and Canada, as well as Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan, Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Minister of Economy Tigran Davtyan, Chairman of CCI Martin Sargsyan.