ԱՄՀ-ի, Հայաստանի կենտրոնական բանկի և ՎԶԵԲ-ի բարձր մակարդակի սեմինարը, որը տեղի ունեցավ ապրիլի 27-29, ուղղված էր դրամավարկային քաղաքականության ամրապնդմանը` օժանդակելու գնաճի նպատակադրմանը Կովկասում, Կենտրոնական Ասիայում և Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում
Ինչպես ասվում է ԱՄՀ մամլո հաղորդագրության մեջ, բարձր մակարդակի սեմինարի ընթացքում, որն ապրիլի 27-ին Երևանում և ապրիլի 28-29-ը Ծաղկաձորում հյուրընկալել են Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ), Հայաստանի կենտրոնական բանկը (ՀՀ ԿԲ) և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶՄԲ), քննարկվել են դրամավարկային քաղաքականության գործիքների բարելավման ուղիները` օժանդակելու գնաճի նպատակադրման արդի դրամավարկային քաղաքականության իրականացմանը: Գնաճի նպատակադրման ուժեղացված ռեժիմները, այդ թվում` հստակ և հետևողական քաղաքականության նպատակները և կենտրոնական բանկերի գործառնական անկախության, հաղորդակցության և հաշվետվողականության կուռ համակարգը, կարող են օգնել ապագա գնաճի վերաբերյալ սպասումների ավելի լավ խարսխմանը և նպաստել ապադոլարացմանը, տեղական արժույթների շուկաների ամրապնդմանը, անորոշությունների նվազմանը, ցիկլերի վերելքների և վայրէջքների զսպմանը:
Սեմինարը համախմբել է Ալբանիայի, Հայաստանի, Բելառուսի, Չեխիայի, Վրաստանի, Հունգարիայի, Ղազախստանի, Մոլդովայի, Մոնղոլիայի, Նորվեգիայի, Լեհաստանի, Ռուսաստանի, Սերբիայի, Տաջիկստանի և Ուկրաինայի կենտրոնական բանկերի ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև ԱՄՀ-ի և ՎԶԵԲ-ի աշխատակիցներին և մոդելավորման և կանխատեսումների ոլորտների միջազգային փորձագետներին:
Սեմինարը կշարունակվի ապրիլի 30-ից մայիսի 6-ը Ծաղկաձորում, որտեղ կքննարկվեն գնաճը նախատեսված մակարդակին բերելու մոդելները, կմշակվեն կանխատեսման գործիքները:

A high-level workshop hosted by the International Monetary Fund (IMF), the Central Bank of Armenia (CBA), and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in Yerevan on April 27, and in Tshaghkadzor on April 28–29, considered ways to improve monetary policy tools and central bank instruments in support of implementation of a modern monetary framework of inflation targeting (IT). Strengthened IT regimes – which include clear and consistent policy objectives and robust central bank operational independence, communications, and accountability – can help better anchor expectations about future inflation and contribute to dedollarization, stronger local currency markets, reduced uncertainty, and less severe boom-bust cycles.
The workshop brought together representatives from the central banks of Albania, Armenia, Belarus, the Czech Republic, Georgia, Hungary, Kazakhstan, Moldova, Mongolia, Norway, Poland, Russia, Serbia, Tajikistan, and Ukraine, as well as staff from the IMF and the EBRD, and international modeling and forecasting experts. To help frame the discussion, policymakers from central banks with more extensive practice in the application of IT (the Czech Republic, Hungary, and Poland) shared their experiences thus far.
The workshop will continue in Tshaghkadzor, April 30–May 6, with a technical segment offering specialized training in the development and use of modeling and forecasting tools in support of an IT regime, IMF said in a press release.