Իր կողմից Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը հայտնել է, որ նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են բանկային համակարգի հետագա զարգացմանն ուղղված քայլերը: Ըստ Օսիպյանի, քննարկվել են նաև գնաճի զսպմանը վերաբերող հարցեր, ինչը կհանգեցնի մակրոտնտեսական ցուցանիշների բարելավմանը:
Օսիպյանը նշել է նաև, որ վերջին տարիներին նկատվում է 2-3 տոկոսով տոկոսադրույքների նվազման միտում, ինչը կշարունակվի: Ճգնաժամը, միանշանակ, հաղթահարված չէ ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ աշխարհում: Այդ մասին ասել է «Անելիք բանկի» նախագահ Սամվել Ճզմաչյանը` ամփոփելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ երկրի կոմբանկերի ղեկավարների խորհրդակցության արդյունքները: Միաժամանակ նա ավելացրել է, որ հանրապետության կոմբանկերի կողմից վարկավորման ակտիվությունը, որը դիտվել է առաջին եռամսյակում, հույս է ներշնչում, որ հետագա աճը բարձր է լինելու: «Հաշվի առնելով առկա միտումները` մենք այդ գծով 50% աճ ենք դիտելու, ինչը զգալի ցուցանիշ է»,- ընդգծել է Ճզմաչյանը:
Սամվել Ճզմաչյանի խոսքով, 2011 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանի կոմբանկերի վարկային ներդրումները միջին հաշվով աճել են 12-15%-ով, և, «որ շատ կարևոր է, աճել են արդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտներում»: Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը հաղորդել է նաև, որ հայկական բանկերի վարկային պորտֆելը վերջին երեք ամսում ավելացել է 94 մլրդ դրամով` նշելով, որ դա բանկային համակարգի բավական լուրջ ներդրում է Հայաստանի բանկային համակարգի հետագա զարգացման մեջ:
Հանքահումքային ապրանքների համաշխարհային գների աճը 2010թ. դրական է անդրադարձել Հայաստանի տնտեսության վրա, հայտարարել է ՀՀ ԿԲ ֆինանսական կայունության ու զարգացման վարչության պետ Վահե Վարդանյանը`ամփոփելով տարին: «Լինելով պղնձի ու մոլիբդենի արտահանող, Հայաստանին հաջողվել է բարելավել 2010թ. առևտրային բալանսը, քանի որ զգալի աճ է գրանցվել արտահանման ոլորտում՝ մոտ 42 տոկոս, այն դեպքում, երբ ներկրումն աճել է ընդամենը 13,9 տոկոսով»,-ասել է նա:
2010թ. համաշխարհային շուկաների միտումները, ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ հանքահումքային, որոնք առկա էին հարևան երկրներում, բարենպաստ էին Հայաստանի համար և դրական ազդեցություն ունեցան: Ուստի Հայաստանում ոչ մի բացասական միտում չեն տեսնում 2011-ին անկում կանխատեսելու համար, նույնիսկ եթե նավթի գները չբարձրանան, ամեն դեպքում սպասվում է եկամուտների աճ Ռուսաստանում, եթե չլինեն ճգնաժամային իրավիճակներ:

30 Апрель 2011 - 08:51 AMT
Главный банкир страны по итогам совещания поделился тем, что, есть факторы, которые мешают банкам кредитовать более рискованно или снижать процентные ставки. «Естественно, процентные ставки беспокоят главу государства. Мне кажется, подобные встречи позволят устранить эту обеспокоенность», – сказал он. Таким образом глава государства сообщил как бы положительный импульс банковской системе, а решения проблем банков позволят снизить имеющиеся риски, что, в свою очередь, приведет к снижению процентных ставок.
О том, что процентные ставки в Армении стали снижаться, заверил председатель Союза банков Армении, отметив, что за последние годы наметилась тенденция их снижения на 2-3%, и она будет продолжаться. Такого же мнения придерживается и председатель правления «Банка Анелик», который подчеркнул, что активность кредитования со стороны комбанков республики, которая была отмечена в первом квартале, (считается наиболее пассивным) внушает надежду на то, что дальнейший рост будет высоким. А с учетом имеющихся тенденций будет наблюдаться 50% рост по этой линии, что является существенным показателем.
Все банкиры уверены: банковская система Армении на сегодняшний день достаточно стабильна и готова осуществлять одну из своих главных функций – финансирование экономики теми темпами, которые были отмечены в первом квартале 2011 года. Как отметил банкир, за этот период кредитные вложения комбанков Армении в среднем увеличились на 12-15%, и, что очень важно, увеличились в сфере промышленности и сельского хозяйства. Надо отметить, что кредитный портфель армянских банков за последние три месяца увеличился на 94 млрд драмов. Это довольно серьезное вложение банковской системы в дальнейшее развитие банковской системы Армении. Более того, в 2010 году банковской системе Армении удалось частично восстановить свою доходность, а на то, чтобы достичь докризисного уровня потребуется порядка 1-2 года с учетом имеющихся тенденций развития банковской системы.
Что же касается финансовой стабильности, то специалисты уверены, что тенденции на мировых рынках, как финансовых, так и товарно-сырьевых, а также развития, имевшие место в соседних странах в 2010 году были благоприятны для Армении и положительно сказались на республике. Этому способствовали и рост цен на горно-сырьевые товары, и рост объемов трансфертов, поступающих в нашу страну в основном из Росси. Поэтому в Армении не видят каких-либо плохих тенденций для прогнозирования спада в 2011 году, даже если цены на нефть не повысятся, все равно ожидается роста доходов в России в случае, если не будет критических ситуаций.