Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 30-ին ընդունել է Երևանում ապրիլի 29-30-ը անցկացվող Հայ առևտրաարդյունաբերական պալատների և գործարարների միությունների ներկայացուցիչների խորհրդաժողովի մասնակիցներին:
Ինչպես նշվում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակի հաղորդագրության մեջ, նախագահը կարևորել է մեր հայրենակիցների անմիջական գործնական մասնակցությունը հայկական պետության զարգացման ընթացքին: Այս կապակցությամբ նա ուշադրություն է դարձրել այն փաստին, որ սփյուռքահայերի մոտ թյուր կարծիք է ձևավորվել, որ Հայաստանում անհնար է դրամ վաստակել:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Հայ-կանադական գործարար խորհրդի և Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի համատեղ նախաձեռնությունը՝ ստեղծել «Հայկական առևտրական ցանց» ընկերակցություն: Նախագահը հույս է հայտնել, որ այն կդառնա գործուն կառույց, ի դեմս որի` Հայաստանը կունենա վստահելի գործընկեր, որը կարող է հանդես գալ նախաձեռնություններով, ապահովել հետադարձ կապ նաև գործարար-պետական կառույցներ հարաբերություններում: Նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է նաև Հայաստանի տնտեսության, երկրում իրականացվող բարեփոխումների, արտաքին և ներքին քաղաքականության վերաբերյալ հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը:

Armenian President Serzh Sargsyan received members of a conference held in Yerevan on April 29-30 with participation of Armenian chambers of commerce and industry and entrepreneurs’ unions.
Mr. Sargsyan attached importance to immediate participation of our compatriots in the country’s development. He noted that many Diaspora representatives think it is impossible to gain profit in Armenia, what is untrue, the RA presidential press service reported.
The Armenian leader hailed the initiative of the Armenian Ministry of Diaspora, Canada-Armenia Business Council to establish Armenian Trade Network. Mr. Sargsyan expressed hope that it will become an efficient structure.
He also answered the guests’ questions concerning Armenia’s economy, reforms conducted in the country, as well as processes in internal and foreign policy.