Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման հիմնադրամը (ArmSEFF), որն իր աշխատանքն է սկսել կես տարի առաջ, ուսումնասիրում է տարբեր ոլորտների 12 ընկերությունների ֆինանսավորման հնարավորությունները: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է միջազգային փորձագետ, ArmSEFF-ի էներգետիկ Միրոսլավ Բուրիյը: «Վեց ձեռնարկություններում արդեն անց է կացվել էներգետիկ աուդիտ, ցուցաբերվել է անվճար տեխնիկական աջակցություն, իսկ մյուս ընկերություններում նախնական վերլուծություն է կատարվում»,-հավելել է նա: Ըստ նրա, էներգախնայողության մեծ ներուժ կա սննդի, ծառայությունների ոլորտի, վերամշակող արդյունաբերության ոլորտներում, փոքր ՀԷԿ-ի, կենսագազի նախագծերում:
Մայիսի 3-ին Երևանում անցնում է սեմինար «Ինչպես օգտվել ArmSEFF տեխնիկական օգտնությունից և ֆինանսական հնարավորություններից» թեմայով:
2010-ի նոյեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման հիմնադրամի` ArmSEFF-ի պաշտոնական մեկնարկի շնորհանդեսը: Կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման առաջին երկամյա նախագծի ծավալը կազմում է 20 մլն դոլար: «Անելիք» բանկն առաջին հայկական բանկն է, որի հետ Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման հիմնադրամը` ArmSEFF, վարկային համաձայնագիր է ստորագրել 3 մլն դոլարի չափով էներգախնայողության ոլորտը ֆինանսավորելու համար:
Այս առնչությամբ Բուրիյը հավելել է, որ ընթացիկ տարում ArmSEFF-ի գործընկերները կդառնան ևս 2-3 հայկական բանկեր:

International Energy Expert Myroslav Buryy said that the Armenian Sustainable Energy Financing Facility (ArmSEFF), which started its activity half a year ago, studies the possibility of financing 12 Armenian companies operating in various sectors of economy.
“Energy audit was conducted at six enterprises, during which free of charge technical assistance was provided. Besides, preliminary analysis is carried out in the rest companies,” Buryy told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to him, there are great opportunities for energy saving in the food industry, field of services, processing industry, small hydro power plants, biogas projects and private hospitals.
Anelik Bank is the first Armenian bank, with which the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has launched the Armenian Sustainable Energy Financing Facility (ArmSEFF) to help Armenia develop competitive private businesses.
$3mln was allocated to the bank for on-lending the energy saving field. $20mln will be allocated within ArmSEFF, while $5mln will be provided for the renewable energy sector.