Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման հիմնադրամը (ArmSEFF), որն իր աշխատանքն է սկսել կես տարի առաջ, ուսումնասիրում է տարբեր ոլորտների 12 ընկերությունների ֆինանսավորման հնարավորությունները: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է միջազգային փորձագետ, ArmSEFF-ի էներգետիկ Միրոսլավ Բուրիյը: «Վեց ձեռնարկություններում արդեն անց է կացվել էներգետիկ աուդիտ, ցուցաբերվել է անվճար տեխնիկական աջակցություն, իսկ մյուս ընկերություններում նախնական վերլուծություն է կատարվում»,-հավելել է նա: Ըստ նրա, էներգախնայողության մեծ ներուժ կա սննդի, ծառայությունների ոլորտի, վերամշակող արդյունաբերության ոլորտներում, փոքր ՀԷԿ-ի, կենսագազի նախագծերում:
Մայիսի 3-ին Երևանում անցնում է սեմինար «Ինչպես օգտվել ArmSEFF տեխնիկական օգտնությունից և ֆինանսական հնարավորություններից» թեմայով:
2010-ի նոյեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման հիմնադրամի` ArmSEFF-ի պաշտոնական մեկնարկի շնորհանդեսը: Կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման առաջին երկամյա նախագծի ծավալը կազմում է 20 մլն դոլար: «Անելիք» բանկն առաջին հայկական բանկն է, որի հետ Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման հիմնադրամը` ArmSEFF, վարկային համաձայնագիր է ստորագրել 3 մլն դոլարի չափով էներգախնայողության ոլորտը ֆինանսավորելու համար:
Այս առնչությամբ Բուրիյը հավելել է, որ ընթացիկ տարում ArmSEFF-ի գործընկերները կդառնան ևս 2-3 հայկական բանկեր:

Фонд финансирования стабильной энергетики Армении ArmSEFF, который начал свою работу полгода назад, изучает возможность финансирования 12 армянских компаний из разных сфер экономики. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал международный эксперт, энергетик ArmSEFF Мирослав Бурий. «На шести предприятиях уже проведен энергетический аудит, оказано бесплатное техническое содействие, а на остальных компаниях проходит предварительный анализ», – добавил он. По его словам, большой потенциал сбережения энергии есть в таких сферах, как пищевая промышленность, сфера услуг, перерабатывающая промышленность, малые ГЭС, проекты по биогазу, частные больницы.
3 мая в Ереване проходит семинар на тему: «Как пользоваться возможностями финансирования и технической помощи ArmSEFF», целью которого является финансирование энергоэффективности и возобновляемых источников энергии.
Как сообщил специалист, фонд работает с частными компаниями, в которых сбережение энергии может повыситься от 10% вплоть до 50-70% в отдельных случаях, а окупаемость инвестиций может составить всего лишь год.
Фонд финансирования стабильной энергетики Армении ArmSEFF 10-го ноября 2010 года презентовал свой проект по финансированию стабильной энергетики в $20 млн, предоставленные Европейским банком реконструкции и развития (EBRD). Первым армянским банком, который присоединился к ArmSEFF, стал «Банк Анелик», с которым было подписано кредитное соглашение на финансирование сферы энергосбережения в размере $3 млн. В связи с этим Мирослав Бурий добавил, что в течение текущего года партнерами ArmSEFF станут еще 2-3 армянских банка.