Հայաստանի կառավարությունը մայիսի 5-ի նիստում հավանություն է տվել «Ներքին շուկայում պաշտպանության մասին», «Լիցենզավորման մասին», «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքներում օրենսդրական փոփոխություների նախագծին:
Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, այս որոշմամբ հավասար իրավունքներ են սահմանվում ծխախոտ ներկրողների և տեղական արտադրողների համար:
2010թ. հոկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Ազգային Ժողովն ընդունեց «Ակցիզային հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը, որը նախատեսում է աստիճանական հավասարեցում` մինչև 2014թ. դրույքները, ինչպես տեղի արտադրողների, այնպես էլ ներկրողների համար: Առևտրի Համաշխարհային Կազմակերպության (ԱՀԿ) կանոնները արգելում են որևէ ֆիսկալային կամ օրենսդրական արտոնություններ սահմանել տեղական արտադրանքի համար: Ակցիզային հարկի դրույքաչափերը պետք է հավասար լինեն տեղական և ներմուծվող սիգարետների համար. ներմուծված և տեղական արտադրանքի համար հավասար հարկային դրույքաչափերի մասին նմանատիպ պահանջն արտացոլված է նաև Ազատ Առևտրի Համաձայնագրերում` ստորագրված Հայաստանի կողմից 13 երկրների հետ, ներառյալ Ռուսաստան և Ուկրաինա:

The Armenian government has approved a bill on legislative changes to be introduced in the laws on domestic market protection, licensing and state duty. As Economy Minister Tigran Davtyan said, the bill gives equal rights to cigarette importers and local manufacturers.
In October 2010, the Armenian parliament passed amendments to the law on excise tax. The amendments envisage a stage-by-stage equalization of rates for both local producers and importers till 2014.
The World Trade Organization (WTO) rules prohibit any fiscal or regulatory preferences for domestic products. Excise rates should be equal for local and imported cigarettes. A similar requirement on equal tax rates for imported and locally produced products is contained in the Free Trade Agreements (FTA) signed by Armenia with 13 countries, including Russia and Ukraine.