Հայաստանի վերամշակող արդյունաբերության ոլորտը շատ կարևոր է, քանի որ անմիջական կապ ունի գյուղատնտեսության հետ, որն այս տարի հայտարարվել է գերակա ճյուղ, գտնում է ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը: «Օրենսդրական դաշտն այդ ոլորտում բավականին լիբերալ է, ավելին, մենք պատրաստ ենք մի շարք ապրանքախմբեր, մասնավորապես, պարարտանյութերը, քիմիկատներն ու գյուղտեխնիկան, սահմանին ազատել ԱԱՀ-ի գանձումից՝ խթանելով տնտեսության զարգացումը»,-մայիսի 5-ին ոլորտի ներկայացուցիչների հետ խորհրդակցության ավարտին ասել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են վերամշակման ոլորտի 21 ընկերությունների ներկայացուցիչներ 6 մարզերից ու Երևանից:
Ինչպես հայտնել է ՊԵԿ նախագահը, առաջին հերթին քննարկվել է հարկային շղթայի ազդեցությունը ոլորտի վրա, ոլորտի զարգացման միտումները:
Անդրադառնալով ոլորտի խնդիրներին՝ Խաչատրյանը նշել է նրա յուրահատկությունը, իրացման սեղմ ժամկետներն ու փաստաթղթաշրջանառության կազմակերպումը: Բացի այդ, ըստ նրա, վերամշակման արդյուանբերության ոլորտում ցածր է ուղիղ հարկերի հավաքման տոկոսը, որոնք կազմում են ընդամենը 1 տոկոս հարկային վճարների ընդհանուր ծավալում, իսկ պետբյուջեի ընդհանուր հարկային մուտքերում՝ 13 տոկոս՝ այլ ոլորտների 25 տոկսի դիմաց:
2010թ. շրջանառությունը Հայաստանի վերամշակող արդյունաբերության ոլորտում աճել է 35 տոկոսով՝ 2009-ի համեմատ, կազմելով 65 մլրդ դրամ, սակայն հարկերի հավաքագրումը չի աճել կազմելով միջինը 5 մլրդ դրամ:

Сфера перерабатывающей промышленности Армении очень важна, так как напрямую связана с сельским хозяйством, которое в этом году объявлено приоритетной сферой, считает председатель Государственного комитета по доходам Армении Гагик Хачатрян. «Законодательное поле для этой сферы достаточно либеральное, более того, мы готовы освободить целый ряд товарных групп на границе от уплаты НДС с целью развития экономики страны, в частности, удобрения, ядохимикаты и сельхозтехнику», – сказал он 5 мая по итогам совещания представителей сферы с участием президента Армении Сержа Саргсяна. Во встрече приняли участие представители 21 перерабатывающей компании агросектора Армении из 6 областей и г. Еревана.
Как сообщил глава Госкомитета, в первую очередь, в ходе совещания было обсуждено влияние цепочки налоговых реформ на сферу с целью оздоровления бизнеса и устранения барьеров, были также обсуждены тенденции развития сферы.
Говоря о проблемах сферы, Гагик Хачатрян отметил ее особенности: сроки реализации продукции и организация документооборота. Помимо этого, по его словам, в сфере перерабатывающей промышленности низок уровень собираемости прямых налогов, которые составляют всего лишь 1% в общем объеме налоговых выплат компаний сферы, а в общем объеме налоговых поступлений в госбюджет Армении -13%, против 25% в других сферах.
В 2010 году оборот в сфере перерабатывающей промышленности Армении увеличился на 35% по сравнению с 2009 годом, составив 65 млрд драмов, однако налоги не увеличились и в среднем составляют 5 млрд драмов.