«Արմավիա» ընկերության Թել Ավիվ-Երևան չվերթը դեռևս հետաձգվում է Իսրայելի մայրաքաղաքի օդանավակայանում, որից բոլոր թռիչքները մայիսի 5-ից ի վեր չեղյալ են հայտարարվել ավիավառելիքի հետ կապված խնդիրների պատճառով, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել ավիաընկերության մամլո քարտուղար Նանա Ավետիսովան: «Իմ տվյալներով խոսքը գնում է վառելիքի մաքրման մասին և ինքնաթիռի թռիչքի հստակ ժամկետը դեռ հայտնի չէ»,-ասել է նա:
Մայիսի 5-ին Թել Ավիվի Բեն-Գուրիոնի անվան միջազգային օդանավակայանի տեխնիկական ծառայություններն օտար խառնուրդներ են հայտնաբերել կանոնավոր առաքումների ավիավառելիքում: Անվտանգության նկատառումներով հետաձգվել են բոլոր չվերթները, այդ թվում դեպի Մոսկվա, Սոչի, Կիև ու Երևան: Օդանավակայանի աշխատանքը դադարեցվել է: Երևանի չվերթի բոլոր ուղևորները՝ 41 մարդ տեղավորվել են հյուրանոցում Թել Ավիվի օդանավակայանի հաշվին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է «Զվարթնոցի» մամլո քարտուղար Գևորգ Աբրահամյանը, վարեռլիքի յուրաքանչյուր մասնաբաժին պարտադիր լաբորատոր ստուգում է անցնում, վառելիքի փորձանմուշներ են վերցվում նաև բակ լցվելուց անմիջապես առաջ: «Ես չեմ հիշում, որ «Զվարթնոցում» երբևէ խնդիրներ առաջացած լինեն վառելիքի որակի հետ կապված»,-ասել է «Զվարթնոցի» մամլո քարտուղարը: «Զվարթնոցի» համար վառելիք է առաքում «Միկա լիմիթեդ» ընկերությունը, որի սեփականատերը նույնպես «Արմավիայի» նախագահ Միխայիլ Բաղդասարովն է:

Рейс Тель-Авив – Ереван авиакомпании «Армавиа» все еще задерживается в аэропорту столицы Израиля, все вылеты из которого были отменены 5 мая из-за проблем с авиатопливом, сообщила PanARMENIAN.Net пресс-секретарь авиакомпании Нана Аветисова. «По моим данным идет процесс очистки топлива, и пока неизвестна точная дата вылета самолета», – сказала она.
Днем 5 мая технические службы тель-авивского международного аэропорта имени Давида Бен-Гуриона обнаружили в авиатопливе из регулярных поставок следы посторонних примесей. По соображениям безопасности были приостановлены все вылеты, в том числе рейсы на Москву, Сочи, Киев и Ереван. Работа аэропорта была приостановлена. Все пассажиры рейса в армянскую столицу – 41 человек – размещены в гостиницах за счет тель-авивского аэропорта.
Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пресс-секретарь аэропорта «Звартноц» Геворг Абрамян, каждая партия горюче-смазочных материалов проходит обязательную лабораторную проверку на соответствие параметров, пробники горючего берутся и непосредственно перед поступлением в топливный бак ВС. «Я не помню, чтобы в международном аэропорту «Звартноц» возникали проблемы с качеством топлива», – подчеркнул он. Поставщиком топлива «Звартноца» является компания «Мика Лимитед», владельцем которой является президент «Армавиа» Михаил Багдасаров.