Մայիսի 16-ին Հայաստան կժամանի Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) հովանավորությամբ գործող OSART հանձնախումբը: Աշխատանքային խմբի մեջ ընդգրկված են 9 երկրների ատոմային էներգետիկայի լավագույն մասնագետներ: OSART հանձնախմբի այցելության նպատակն է ուսումնասիրել հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգության վիճակը:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարարության մամլո ծառայությունը, նման աշխատանքային խմբերում ընդգրկվում են նաև Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի մասնագետները, երբ OSART-ը ուսումնասիրություններ է կատարում այլ երկրների ատոմային կայաններում:
Հայաստանի ԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգության խնդիրը մշտապես գտնվում է ուշադրության կենտրոնում: Այսօր ՀԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա: Այդ են վկայում նաև անվտանգության մասով միջազգային այլ հանձնախմբերի` պարբերաբար իրականացրած մոնիտորինգի արդյունքները: Տեղեկացնում ենք, որ ՀԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգության հետ կապված որևէ մտավախություն չկա:

6 Май 2011 - 11:35 AMT
16 мая Армению посетит комиссия OSART, действующая под эгидой Международного агентства по атомной энергетики (МАГАТЭ), целью которой является изучение безопасности эксплуатации Армянской АЭС.
Как сообщает пресс-служба Министерства энергетики и природных ресурсов Армении, в состав комиссии включены ведущие специалисты в сфере атомной энергетики из девяти стран мира.
Вопрос безопасности Армянской АЭС постоянно находится в центре внимания властей. «В настоящее время безопасность ААЭС находится на высоком уровне. Об этом свидетельствуют также результаты периодических мониторингов со стороны других международных комиссий. Никаких опасений по поводу безопасности станции нет», – говорится в сообщении.