Եվրոպայի Խորհուրդն ու Եվրամիությունը պաշտոնապես ձեռնամուխ են եղել ընդհանուր հաշվով 4 մլն եվրո արժողությամբ նախագծերի շարքի իրականացմանը` «Արևելյան գործընկերության» մասնակից երկրներում ժողովրդավարության առաջխաղացման, պատշաճ կառավարման և կայունության հաստատման համար:
Ինչպես հաղորդում է Եվրոպայի Խորհրդի պաշտոնական կայքը, նախագծերն ուղղված են «Արևելյան գործընկերության» վեց երկրներում` Հայաստանում, Ադրբեջանում, Բելառուսում, Վրաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում բարեփոխումների գործընթացին աջակցության ապահովմանը:
Բացի դրանից, նրանք նպատակ են հետապնդում այդ երկրները մոտեցնելու Եվրոպայի Խորհրդին և ԵՄ չափանիշներին այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ընտրական համակարգը, դատական բարեփոխումների իրականացումը, պայքարը կիբերհանցավորության և կոռուպցիայի դեմ: Նախագծերը պետք է իրականացվեն 30 ամսվա ընթացքում:
Քաղաքական խորհրդատվությունների և համագործակցության հարցերով Եվրոպայի Խորհրդի տնօրեն Կլաուդիա Լուչիանին նշել է, որ այդ «համատեղ ջանքերն առանցքային ոլորտներում Եվրոպայի Խորհրդի ու ԵՄ միջև ողջ մայրցամաքում ընդհանուր եվրոպական արժեքների զարգացման գործում հիանալի համագործակցության ևս մեկ վկայությունն են»:

6 Май 2011 - 12:27 AMT
Совет Европы и Европейский Союз официально приступили к реализации серии проектов общей стоимостью 4 млн евро для продвижения демократии, надлежащего управления и стабильности в странах – участницах проекта «Восточное партнерство».
Как сообщает официальный сайт Совета Европы, проекты направлены на обеспечение поддержки процесса реформ в шести странах-участницах Восточного партнерства – Армении, Азербайджане, Белоруссии, Грузии, Молдове и Украине.
Кроме того, они преследуют цель приблизить эти страны к Совету Европы и стандартам ЕС в таких сферах, как избирательная система, помочь в проведении судебной реформы, в борьбе с киберпреступностью и коррупцией. Проекты должны быть реализованы в течение 30 месяцев.
Директор Совета Европы по вопросам политических консультаций и сотрудничества Клаудия Лучиани отметила, что эти «совместные усилия в ключевых областях являются еще одним свидетельством прекрасного сотрудничества между Советом Европы и ЕС в развитии общих европейских ценностей на всем континенте».