Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը դիտարկում է սկսել լոլիկի շուկայում և պահանջել անհրաժեշտ տեղեկատվություն, առաջին հերթին, պետական կառույցներից: Այդ մասին մայիսի 10-ին Երևանում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՏՄՊՊՀ նախագահի խորհրդական Արամ Սահակյանը: Մասնավորապես, նրա խոսքերով, տեղեկատվությունը ստացվելու է Պետեկամուտների պետական կոմիտեից այն մասին, թե ով է լոլիկ ներկրում հանրապետություն և ով է զբաղվում տեղական շուկայում լոլիկի արտադրությամբ:
Մայիսի 6-ին ՀՀ «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքի հնարավոր խախտման հետ կապված ՏՄՊՊՀ կողմից որոշում է ընդունվել անցկացնել ձեռնարկատերերի գործունեության լայնածավալ ուսումնասիրություն, որոնք զբաղվում են Թուրքիայից բանջարեղենի ներմուծմամբ: Ձեռնարկատերերը բողոքի ակցիա են անցկացրել Հայաստանի կառավարության շենքի մոտ: Նրանք դժգոհ են, որ Թուրքիայից ներմուծված լոլիկներն իրացվում են շատ ցածր գնով, որը խոչընդոտում է տեղի արտադրությանը:
Արամ Սահակյանը նշել է, որ հետազոտության արդյունքում հավաքվելու է անհրաժեշտ տեղեկատվություն և խախտումներ բացահայտելու դեպքում ՏՄՊՊՀ-ն եզրակացությունը ներկայացնելու է հասարակությանը:

Государственная комиссия по защите экономичсекой конкуренции Армении начала мониторинг на рынке помидоров и потребовала необходимую информацию, в первую очередь, от госструктур. Об этом в беседе с журналистами 10 мая в Ереване сообщил советник председателя ГКЗЭК Арам Саакян. В частности, по его словам, информация будет получена от Государственного комитета по госдоходам о том, кто импортирует помидоры в республику и кто занимается их произвосдтвом на местном рынке.
6 мая в связи с возможным нарушением закона РА «О защите экономической конкуренции» со стороны ГКЗЭК было принято решение провести широкомасштабное изучение деятельности предпринимателей, занимающихся импортом овощей из Турции. Предприниматели провели акцию протеста перед зданием правительтсва Армении. Они недовольны тем, что импортированные из Турции помидоры реализуются по очень низкой цене, что препятствует местному производству.
Арам Саакян сказал, что по итогам исследования будет собрана необходимая информация, и в случае каких-либо нарушений заключение ГКЗЭК, как обычно, будет представлено общественности.