Հայաստանի վարչապետի հրավերով հանրապետությունում է գտնվում իտալական Ֆրիուլի-Վենետիկ-Ջուլիա գավառի պատվիրակությունը: Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում հաղորդել է Հայաստանի Արդյունաբերողների և ձեռներեցների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, այսօրվա դրությամբ հայ-իտալական տնտեսական և մշակութային հարաբերությունները բարձր մակարդակում են, իսկ իտալական պատվիրակությունը ժամանել է նոր համատեղ ծրագրեր իրականացնելու համար շփման ուղիներ որոնելու նպատակով: Նրա խոսքով, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 2010 թվականին կազմել է $127 մլն, ընդ որում` այդ գումարի մեծ մասը բաժին է ընկնում իտալական ապրանքի ներկրմանը Հայաստան: Արտահանումը կազմել է $7 մլն, որի հիմնական մասը բաժին է ընկնում վերամշակման արդյունաբերությանն ու գյուղատնտեսությանը:
Արսեն Ղազարյանն ընդգծել է, որ իտալական հյուրերից Հայաստանը կարող է երկու բան սովորել` կորպորատիվ համագործակցություն փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ոլորտում, այդ թվում` ընտանեկան բիզնեսի զարգացման մշակույթ, և համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծելու համար արդյունաբերության մեջ նոր տեխնոլոգիաների ներդրում: Միության նախագահն ավելացրել է, որ համագործակցության ներուժ է տեսնում այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են զբոսաշրջությունը, հիդրոէներգետիկան, բանկային հատվածը, կերամիկան, սանտեխնիկան, ատամնաբուժությունը: Ղազարյանը հաղորդել է նաև, որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանի տարածքում հայ-իտալական 50 համատեղ ձեռնարկություն է գործում:

10 Май 2011 - 13:10 AMT
По приглашению премьер-министра в республике находится делегация итальянской провинции Фриули-Венеция-Джулия. Как сообщил в беседе с журналистами председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян, на сегодняшний день армяно-итальянские экономические и культурные отношения находятся на высоком уровне, а итальянская делегация прибыла с целью поиска путей соприкосновения для реализации новых совместных программ. По его словам, товарооборот между двумя странами в 2010-м году составил $127 млн, причем его большая часть приходится на импорт итальянской продукции в Армению. Экспорт составил $7 млн, и его основная часть приходится на перерабатывающую промышленность и сельское хозяйство.
Арсен Казарян подчеркнул, что у итальянских гостей Армения может научиться двум вещам: корпоративному сотрудничеству в сфере малого и среднего бизнеса, в том числе культуре развития семейного бизнеса, и внедрению новых технологий в промышленность, чтобы создать совместные предприятия. Председатель союза добавил, что видит потенциал сотрудничества в таких сферах, как туризм, гидроэнергетика, банковский сектор, керамика, сантехника, стоматология. Казарян также сообщил, что на сегодняшний день на территории Армении действует 50 совместных армяно-итальянских предприятий.