Առաջիկայում արմատապես կբարեփոխվի Հայաստանի Հավատարմագրման, չափագիտության և ստանդարտների համակարգը, մայիսի 11-ին Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Բարեփոխումների իրականացման ռազմավարությունը հաստատվել է կառավարության կողմից, սակայն, ես փոփոխություններ չեմ տեսնում, ինչն ինչ-որ չափով նաև մեր մեղքն է»,,-ասել է նա Հավատարմագրման գործակալության, Շուկայի և սպառողների շահերի պաշտպանության պետական տեսչության, Չափագիտության ազգային ինստիտուտի և Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի աշխատակազմերի հետ հանդիպմանը:
Նախարարը նշել է, որ որակի ապահովման ոլորտում կիրականացվեն կառուցվածքային, տեխնիկական, կադրային ու կազմակերպչական փոփոխություններ, որոնք իրենց արդյունքը կտան: «Բոլոր ծառայությունները, որ ներկայացվում են, այդ թվում նաև պետկառույցների կողմից, պետք է լինեն մատչելի, իսկ սպառողները պետք է գոհ մնան որակից»,-ասել է նա: Տիգրան Դավթյանը հավելել է, որ կառավարության աջակցությունն այդ գործում հետևողական է լինելու, եթե ռեսուրսներն արդյունավետ օգտագործվեն ու փոխվի աշխատանքի ոճը, հակառակ դեպքում «օրենքի սահմաններում աշխատակիցները կենթարկվեն ոչ միայն վարչական, այլ նաև քրեական պատասխանատվության»:
Նախարարը հավելել է նաև, որ Հայաստանը պարտավորոթյուններ ունի միջազգային կառույցների առջև, որոնք նա պետք է կատարի սեղմ ժամկետներում, «որպեսզի ամոթով չմնանք մեր գործընկերների առջև»:

11 Май 2011 - 09:32 AMT
Система аккредитации, метрологии и стандартов Армении в ближайшее время должна быть реформирована кардинальным образом, сказал 11 мая в Национальном центре инноваций и предпринимательства Армении министр экономики РА Тигран Давтян. «Стратегия реализации реформам утверждена правительством, однако я не вижу изменений, что в какой-то степени и наша вина», – отметил он на встрече с сотрудниками Агентства аккредитации, Инспекции защиты рынка и интересов потребителей, Национального института метрологии и Национального института стандартов Армении.
Глава министерства подчеркнул, что в системе обеспечения качества в Армении будут проведены структурные, технические, кадровые и организационные изменения, которые дадут свои результаты. «Все услуги, предоставляемые, в том числе и госструктурами, должны быть доступными, а их потребители должны быть удовлетворены качеством», – сказал он. При этом Тигран Давтян добавил, что содействие правительства в этом направлении будет носить последовательный характер, если ресурсы будут расходоваться эффективно и поменяется сам стиль работы, в противном случае «в рамках закона сотрудники будут привлечены не только к административной, но и к уголовной ответственности».
Министр также отметил, что у Армении есть обязательства перед международными структурами, которые она должна выполнить в самые кратчайшие сроки, «чтобы не было стыдно перед нашими партнерами».