Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ելույթ է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Հայաստանի Հանրապետության 2010 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ հաշվետվության ժամանակ: «Ըստ մեզ` 2010 թվականին իրականացված ծրագրերի ամենազգալի արդյունքը կայանում է նրանում, որ այն հակաճգնաժամային միջոցառումները, որ մենք իրականացրել էինք 2009-2010 թվականների ընթացքում, սկսեցին տալ իրենց դրական արդյունքները: 2010 թվականը կարելի է բնութագրել որպես աստիճանաբար, բայց կայուն վերականգնման տարի, որի ընթացքում մենք շարունակեցինք աշխատել շատ պարզ և հասկանալի հակաճգնաժամային ծրագրի տրամաբանության ներքո»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
«Մասնավորապես, էապես բարելավվել են ենթակառուցվածքները` կատարելով մեծածավալ պետական ներդրումներ: Երկրորդը` բարելավվել է բիզնես միջավայրը և առավել բարենպաստ պայմաններ ստեղծել փոքր և միջին բիզնեսի համար, ինչպես նաև խթանել կոնկրետ ծրագրեր, որոնք բերելու են մեր տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի աստիճանի բարձրացմանը:
Այդ տեսակետից ես կցանկանայի անդրադառնալ մակրոտնտեսական ցուցանիշներին, որ մենք արձանագրեցինք 2010 թվականի ընթացքում:
Այսպես` համախառն ներքին արդյունքի աճը ծրագրավորված 1.2 տոկոսի փոխարեն կազմեց 2.1 տոկոս, ընդ որում` 2010 թվականի վերջին գնաճի մակարդակը կազմել է 9.4%, որի պայմանավորող հիմնական գործոնները երկուսն են` հիմնական պարենային և հումքային ապրանքների միջազգային գների բարձրացումը և նախորդ տարի գյուղատնտեսական ապրանքների առաջարկի աննախադեպ անկման հետևանքով վերջիններիս բարձր գների պայմանները: Նշված գնաճի 5 տոկոսային կետը եղել է ի հաշվի գյուղմթերքների գների աճի, իսկ 2.4 տոկոսային կետը` ներմուծվող ապրանքների գների աճի»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

13 Май 2011 - 10:40 AMT
Наиболее ощутимый результат реализованных в 2010 году программ заключается в том, что антикризисные программы начали давать свои результаты, сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая на парламентских слушаниях по отчету госбюджета республики за 2010 год. «2010 год можно охарактеризовать как год последовательного и стабильного восстановления, в ходе которого мы продолжили работать в рамках простой и понятной антикризисной программы», – сказал он.
В связи с этим он подчеркнул, что была значительная улучшена, во-первых, инфраструктура посредством реализации крупномасштабных госинвестиций, во-вторых, бизнес-среда, были созданы наиболее благоприятные условия для малого и среднего бизнеса, а также правительство стимулировало конкретные программы, «которые приведут к повышению уровня диверсификации нашей экономики».
Говоря о макроэкономических показателях 2010 года, глава правительства сказал, что рост ВВП вместо запланированного 1,2% составил 2,1%. «Понятно, что макроэкономические показатели были бы более благоприятными, а показатель ВВП – вдвое выше, если бы не было беспрецедентного спада в сельскохозяйственной сфере в 15,7%, который был обусловлен, в том числе климатическими условиями», – подчеркнул он.
Что же касается инфляции, которая по итогам 2010 года составил 9,4%, то, по словам Тиграна Саркисяна, она было обусловлено двумя основными факторами: за счет роста международных цен на основные продовольственные и сырьевые товары, а также за счет высоких цен на сельхозпродукцию из-за резкого спада в отрасли.