2010 թվականին Հայաստանին հաջողվել է էապես բարելավել արտահանման ցուցանիշները, և առևտրի հաշվեկշիռը շուրջ 1.3 տոկոսով բարելավվել է ի հաշիվ նրա, որ արտահանման տեմպերը գերազանցել են ներմուծման աճի տեմպերին: Այդ մասին, ելույթ ունենալով խորհրդարանում 2010 թվականի հանրապետության պետբյուջեի կատարման մասին հաշվետվությամբ, ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Սրանք դրական միտումներ են, որոնք մենք պետք է պահպանենք մոտակա երեք տարիների ընթացքում, որպեսզի նաև բյուջեի պակասուրդը նվազի` հասնելով մեր ծրագրային ցուցանիշներին»,- ընդգծել է նա:
Նրա խոսքով, բյուջեի դեֆիցիտը 7.7 տոկոսային կետից 2010 թվականին էապես նվազել է և կազմել է 5 տոկոս: «Սա նշանակում է, որ արտաքին պարտքի սպասարկման տեսակետից և մակրոտնտեսական ցուցանիշներ ապահովելու տեսակետից մենք հայտնվելու ենք ավելի բարվոք միջավայրում»,- ավելացրել է վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է նաև, որ 2010 թվականին պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 780 մլրդ դրամ, ինչը գերազանցում է 2009 թվականի ցուցանիշը 13 %-ով, իսկ ծախսային մասը գերազանցել է 2009 թվականի նույնանուն ցուցանիշը մոտ 3%-ով:

13 Май 2011 - 10:47 AMT
Глава правительства уверен, что с точки зрения обслуживания госдолга Армения может оказаться на более благоприятных позициях
За 2010 год Армении удалось существенно улучшить показатели экспорта, за счет чего внешнеторговый баланс вырос почти на 1,2%, что также позволило улучшить текущий счет внешнеторгового баланса. Об этом, выступая на парламентских слушаниях по отчету госбюджета республики за 2010 год, сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «Эти положительные тенденции мы должны сохранить на протяжении последующих трех лет, чтобы дефицит бюджета сократился и достиг запланированных показателей», – подчеркнул он.
По его словам, дефицит бюджета в 2010 году сократился, составив 5% против 7,7% в 2009 году. «Это позволяет ожидать, что с точки зрения обслуживания госдолга и обеспечения макроэкономических показателей Армения окажется на более благоприятных позициях», – добавил премьер.
Как отметил глава государства, доходы госбюджета 2010 года составили 780 млрд драмов, что превышает показатель 2009 года на 13%, а расходная часть превысила показатель 2009 года почти на 3%.