2010 թվականին Հայաստանին հաջողվել է էապես բարելավել արտահանման ցուցանիշները, և առևտրի հաշվեկշիռը շուրջ 1.3 տոկոսով բարելավվել է ի հաշիվ նրա, որ արտահանման տեմպերը գերազանցել են ներմուծման աճի տեմպերին: Այդ մասին, ելույթ ունենալով խորհրդարանում 2010 թվականի հանրապետության պետբյուջեի կատարման մասին հաշվետվությամբ, ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Սրանք դրական միտումներ են, որոնք մենք պետք է պահպանենք մոտակա երեք տարիների ընթացքում, որպեսզի նաև բյուջեի պակասուրդը նվազի` հասնելով մեր ծրագրային ցուցանիշներին»,- ընդգծել է նա:
Նրա խոսքով, բյուջեի դեֆիցիտը 7.7 տոկոսային կետից 2010 թվականին էապես նվազել է և կազմել է 5 տոկոս: «Սա նշանակում է, որ արտաքին պարտքի սպասարկման տեսակետից և մակրոտնտեսական ցուցանիշներ ապահովելու տեսակետից մենք հայտնվելու ենք ավելի բարվոք միջավայրում»,- ավելացրել է վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է նաև, որ 2010 թվականին պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 780 մլրդ դրամ, ինչը գերազանցում է 2009 թվականի ցուցանիշը 13 %-ով, իսկ ծախսային մասը գերազանցել է 2009 թվականի նույնանուն ցուցանիշը մոտ 3%-ով:

Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said Armenia managed to considerably improve its indices of export, due to which the foreign trade turnover grew by 1.2% in 2010.
“We should maintain these positive trends to cut the budget deficit and achieve the planned indices,” Sargsyan said during parliamentary hearings on the 2010 state budget report.
The state budget deficit reduced in 2010, totaling 5% against 7.7% in 2009. “Due to it, we can expect that Armenia will improve the situation with the state debt servicing,” said Sargsyan.
According to him, the state budget revenues totaled AMD 780bln in 2010 that is 13% higher compared to 2009, while the expenditures exceeded the 2009 index by around 3%.