Զարգացման եվրասիական բանկն (ԶԵԲ)ու Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) մտադիր են համագործակցություն հաստատել, մասնավորապես, աջակցելով մասնավոր հատվածի նախագծերին Կենտրոնական Ասիայի երկրներում, հայտնել է ԶԵԲ-ի մամլո ծառայությունը:
Համագործակցության հեռանկարները երկուշաբթի Ալմաթիում քննարկեցին ԶԵԲ վարչության նախագահ Իգոր Ֆինոգենովն ու ԱԶԲ պատվիրակությունը Լակշմի Վենկատաչալամի գլխավորությամբ:
«Ես կառաջարկեի առաջին հերթին ուսումնասիրել համագործակցության հնարավորությունները Կենտրոնական Ասիայի երկրների մասնավոր հատվածին աջակցելու ոլորտում: Մասնավորապես, այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ֆինանսական հատվածի ու բանկային համակարգերի զարգացումը, առևտրային ֆինանսավորումը, փոքր ու միջին բիզնեսի աջակցությունը, ինչպես նաև միկրոֆինանսավորումը»,-ասել է Ֆինոգենովը, որի խոսքերն են մեջբերվում հաղորդագրության մեջ:
Պատվիրակության ղեկավարն ընդգծել է, որ ԱԶԲ ուշադրության կենտրոնում են տարածաշրջանի երկրների տնտեսական ինտեգրման ծրագրերը:
Ըստ ԶԵԲ-ի ղեկավարի, հետաքրքիր կարող է լինել համատեղ ներդրումային հիմնադրամի ստեղծումը Հայաստանում, Ղազախստանում ու Տաջիկստանում նախագծեր ֆինանսավորելու համար:

Eurasian Development Bank (EDB) and Asian Development Bank (ADB) plan to develop cooperation to support private sector projects in Central Asian states.
Igor Finogenov, Chairman of the EDB Executive Board and ADB delegation led by Vice-President Lakshmi Venkatachalam met in Almaty to discuss cooperation prospects.
As the head of ADB delegation noted, projects for economic integration of regional states, nature protection programs are in the focus of the bank’s attention. Ms. Venkatachalam characterized energy, infrastructure projects, and financial sector as perspective cooperation spheres.
Mr. Finogenov, in turn, suggested creation of a joint investment fund to finance projects implemented in Armenia, Kazakhstan and Tajikistan, EDP press service reported.