Հայաստանը միջազգային օրենսդրության համաձայն, առանց որևէ իրավական խախտումների, տարածաշրջանի երկրներին տեղեկացնում է հայկական ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի շինարարության ծրագրի մասին: Այդ մասին մայիսի 17-ին Հայաստանի Արմավիրի մարզում ՀԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի շինարարության վերաբերյալ հանրային լսումների ժամանակ լրագրողներին է հայտնել հանրապետության էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանը ներքին օրենսդրության և միջազգային կոնվենցիաների համաձայն հարևան երկրներին տեղեկացնում է ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի շինարարության ծրագրի մասին: Նրա խոսքով, արդեն կա տարածաշրջանի չորս երկրներից երեքի` Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Վրաստանի արձագանքը, որոնք ցանկություն են հայտնել կազմակերպելու այդ հարցի քննարկումը:
Արեգ Գալստյանն ավելացրել է, որ տարածաշրջանի երկրների անհանգստությունը հասկանալի է` հաշվի առնելով ԱԷԿ-ի մոտ գտնվելը նրանց սահմաններին: «Տարածաշրջանի երկրները ոչ մի իրավական հիմք չունեն, որպեսզի դիմակայեն այդ շինարարությանը»,- ընդգծել է փոխնախարարը:
Նա հաղորդել է նաև, որ հունիսին Ժնևում ծրագրվում է ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի շինարարության քննարկումներ կազմակերպել միջազգային բնապահպանական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:

Armenian Deputy Minister of Energy and Natural Resources Areg Galstyan said that Armenia informs the region’s countries on the project for construction of a new nuclear unit of the Armenian nuclear power plant in compliance with the international law, without any legal violations.
Three (Azerbaijan, Turkey and Georgia) out of four regional countries expressed willingness to discuss the matter, Galstyan told public hearings on the nuclear unit construction held on May 17 in Armavir region.
According to him, concerns of the regional countries are clear, taking into consideration the NPP’s proximity to their borders. “The regional countries have no any legal grounds to resist the construction,” said Galstyan.
He added that Geneva is scheduled to host discussions on construction of the new nuclear unit of the Armenian NPP with international ecological organizations in June.