«ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ն լավատեսությամբ է նայում դեպի ապագան և մտադիր է մինչև 2011թ. տարեվերջ ավելացնել շահույթի ցուցանիշները չորս անգամ, մայիսի 18-ին ՀՀ-ում բանկի 5-ամյա ներկայությանը նվիրված մամլո ասուլիսում հայտարարել է բանկի ֆինանսական դեպարտամենտի տնօրեն Յուրի Գուսևը: «Մենք հուսով ենք, որ տեմպերը չենք նվազեցնի, այլ միայն կավելացնենք»,-ասել է նա: Միաժամանակ բանկը վարկային պորտֆելի 25-30 տոկոս աճ կապահովի և հաճախորդների բազա մինչ ընթացիկ տարվա ավարտը:
Ինչ վերաբերում է 2011թ. հիմնական խնդրին, ապա «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն-տնօրինության նախագահ Վալերի Օվսյաննիկովը հավելել է, որ բանկը կշարունակի զարգացնել մանրածախ բիզնեսը, չանտեսելով նաև կորպորատիվ հատվածը: Ըստ նրա, բանկը սպասարակում է շուրջ 6000 իրավաբանական անձանց: Գլխավոր տնօրենը հայտնել է նաև, որ բանկի ծառայություններից են օգտվում երկրի 150 խոշորագույն ընկերությունները, այդ թվում շուրջ 30 ընկերություն ռուսական կապիտալով:
Բանկի զուտ եկամուտը առաջին եռամսյակի արդյունքում կազմել է 1,3 մլրդ դրամ, ուստի այդ ցուցանիշով բանկը 3-րդ տեղում է ՀՀ բանկային համակարգում, վարկային պորտֆելն աճել է 14,8 տոկոսով և հասել է 99,4 մլրդ դրամով, հաճախորդներից ներգրավված միջոցները կազմել են 64,8 մլրդ դրամ, ֆիզիկակակն անձանցից ներգրավված միջոցների ծավալն աճել է 6 տոկոսով նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի համեմատ և կազմել է 38,7 մլրդ դրամ, օպերացիոն գործունեությունից ստացված եկամուտը կազմել է 2,9 մլրդ դրամ:

ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» с оптимизмом смотри в будущее и намерен к концу 2011 года увеличить показатель прибыли в четыре раза, заявил 18 мая на пресс-конференции, приуроченной к 5-летнему присутствия бренда в Армении, директор финансового департамента банка Юрий Гусев. «Мы надеемся, что темпов мы не сбавим, а будем только наращивать», – сказал он. Одновременно банк рассчитывает на рост кредитного портфеля на 25-30%, а также клиентской базы до конца текущего года.
Что же касается основной задачи на 2011 году, то «Банк ВТБ (Армения)» ждет качественной отдачи от вложений в инфраструктуру.
В свою очередь генеральный директор – председатель директора «Банка ВТБ (Армения)» Валерий Овсянников добавил, что банк продолжит наращивать розничный бизнес при этом внимание будет уделено и корпоративному сегменту. По его словам, банк обслуживает порядка 6 000 юридических лиц. Гендиректор также сообщил, что услугами банка в Армении пользуются 150 крупнейших компаний страны, в том числе порядка 30 компаний с российским капиталом.
Чистая прибыль банка по итогам первого квартала составила 1,3 млрд. драмов, и по этому показателю банк занимает 3 место в банковской системе Армении, кредитный портфель клиентов увеличился на 14,8% и достиг отметки 99,4 млрд. драмов, объем средств, привлеченных от клиентов, составил 64,8 млрд. драмов, объем привлеченных средств от физических лиц вырос на 6% по сравнению с аналогичным показателем на конец прошлого года и составил 38,7 млрд. драмов, доход от операционной деятельности составил 2,9 млрд. драмов.