Հայաստանի կորպորատիվ բիզնեսի համար գործում են օպտիմալ տոկոսադրույքներ, իսկ փոքր ու միջին բիզնեսի համար՝ շատ բարձր, գտնում է «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ»-ի գլխավոր տնօրեն-տնօրինության նախագահ Վալերի Օվսյաննիկովը: Նա հիշեցրել է, որ բանկային տոկոսադրույքների նվազեցման միտումը քննարկվել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ:
Օվսյաննիկովը հավաստիացրել է, որ բանկերը պատրաստ են վարկավորել տնտեսության իրական հատվածը,իսկ բիզնեսը վարկ վերցնելու ցանկություն ունի, սակայն կառավարությունն ու ԿԲ-ն բավարար ջանքեր չեն գործադրում արդյունաբերական բիզնեսի համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար: «Բանկերի համար լավ կլիներ, եթե նոր բիզնես բացվեր»,-ասել է նա:
Իրական հատվածին ինտեգրված չլինելու այլ պատճառների թվում բանկիրը տեսնում է գործունեության բավարար թափանցիկության պակասը, մասնավորապես, դա վերաբերվում է ՓՄՁ-ներին, որոնք առավել խոցելի են: Այդ առումով, ըստ Օվսյաննիկովի, ՓՄՁ-ների համար բարձր տոկոսադրույք է սահմանվում, ինչը դժվարացնում է ռիսկերի գնահատումը բանկի համար: «Բանկերը պատրաստ են կրճատել մարժան, սակայն բարձր ռիսկերի չեն գնա»,-ասել է նա:

Для корпоративного бизнеса Армении действуют оптимальные процентные ставки, а вот для малого и среднего бизнеса – очень высоки, считает генеральный директор – председатель директората ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» Валерий Овсянников. В связи с этим он напомнил, что вопрос тенденций снижения банковских процентных ставок был обсужден во время рабочего совещания с президентом Армении Сержем Саргсяном.
Валерий Овсянников заверил, что банки готовы кредитовать реальный сектор экономики, а у бизнеса есть желание их брать, но вот усилия правительства и Центрального банка по созданию благоприятных условий для промышленного бизнеса пока недостаточны. «Для банков было бы здорово, если бы открывался новый бизнес», – сказал он.
Среди других причин интегрированности в реальный сектор экономики банкир видит отсутствие прозрачности деятельности бизнеса, в частности, это касается МСБ, который наиболее уязвим. В этом, по словам Валерия Овсянникова, заключается высокая процентная ставка для МСБ, где оценка рисков для банка затруднена. «Банки готовы на сокращение маржи, но не пойдут на высокие риски», – подчеркнул он.