Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) և ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության միջև ստորագրվել է համագործակցության պայմանագիր, որի նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի էներգետիկ համակարգի արդյունավետությունը վերականգնվող էներգիայի նոր աղբյուրների միջոցով:
Վերջին տարիներին ՀՀ կառավարության էներգետիկ ռազմավարության քաղաքականության շրջանակներում Հայաստանի էներգահամակարգում զգալիորեն աճել է փոքր հզորություն ունեցող էլեկտրակայանները, հիմնված վերականգնվող էներգաաղբյուրների վրա: Դրա հետ մեկ տեղ, անհրաժեշտ է ապահովել էլեկտրաէներգետիկական համակարգի հուսալի շահագործումը: IFC-ի «Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագրի» շրջանակներում կմշակվեն հուսալիության ցուցանիշներ, որոնք հիմնված կլինեն միջազգային լավագույն փորձի վրա և, միաժամանակ, կհամապատասխանեն Հայաստանի էներգետիկ համակարգի շահագործման պահանջներին և պայմաններին:
«IFC-ն աջակցում է ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությանը` ստեղծել հուսալիության ցուցանիշներ, որոնք ոչ միայն կնպաստեն էներգետիկ համակարգի հուսալի շահագործմանը, այլ նաև կաջակցեն նոր վերականգնվող էներգետիկայի աղբյուրների ինտեգրմանն ընդհանուր համակարգում», – ասաց IFC-ի «Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագրի» ղեկավար Տիգրան Փարվանյանը:
IFC-ի «Հայաստանի Կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագիր»-ը մշակվել է էներգաարդյունավետության ու վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ներդրումների համար կայուն շուկա հիմնելու և Հայաստանի էներգետիկ ինքնաբավությանը նպաստելու նպատակով: Ծրագիրը մեկնարկել է 2010թ. հունվարին և իրականացվում է Ավստրիայի ֆինանսների նախարարության ֆինանսական աջակցության շնորհիվ: Ծրագիրը IFC-ի տարածաշրջանային ռազմավարության մասն է, որն աջակցում է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի կառավարություններին կիրառել էներգաարդյունավետ միջոցներ և նպաստել վերականգնվող էներգիայի ոլորտում ներդրումների աճին:
Հայաստանը դարձել է IFC-ի անդամ և բաժնետեր 1995 թվականին և առ այսօր 110 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ է կատարել 24 ծրագրերի շրջանակներում` աջակցելով ֆինանսական շուկաների, ընդհանուր արտադրության, էներգետիկայի և հանքարդյունաբերության ոլորտներում: IFC-ի խորհրդատվական ծառայություններն իրականացվում են ծրագրերի միջոցով, որոնք ուղղված են ֆինանսական հատվածին, կայուն էներգետիկայի և ներդրումային միջավայրի կանոնակարգման դաշտի պարզեցմանը, հաղորդում է IFC-ի երևանյան գրասենյակի մամլո ծառայությունը:

IFC, a member of the World Bank Group, and the Ministry of Energy and Natural Resources of Armenia signed a cooperation agreement on May 19 to increase the efficiency of Armenia’s energy system by introducing new renewable energy sources.
The Armenian government’s forward-looking energy strategy has led to a significant increase in the number of small hydropower plants and renewable energy generators in Armenia. However, there is a need to ensure the reliability and secure operations of the national power grid. IFC Armenia Sustainable Energy Finance Project will help Armenia develop reliability indicators based on the best international practices and adapted to the domestic power system. Reliability indicators will set basic technical normative requirements to securely operate the power system in standard and emergency situations.
“IFC is helping the Ministry develop reliability indicators that will not only significantly enhance the security of the power system, but also better integrate new renewable energy capacities into the overall system,” said Tigran Parvanyan, IFC Armenia Sustainable Energy Finance Project Manager.
IFC Armenia Sustainable Energy Finance Project is designed to establish a sustainable market for energy efficiency and renewable energy investments and contribute to the energy self-sufficiency of Armenia. The project, launched in January 2010, is implemented with financial support from the Austrian Ministry of Finance. It is part of a broader IFC initiative in Europe and Central Asia to help companies and governments become more resource efficient and stimulate investment into renewable energy.