Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը դիտարկում է անցկացնում ողջ երկրով մեկ պտղատու ծառերի, ցորենի աշնանացանի և այլ գյուղատնտեսական կուլտուրաների վիճակը գնահատելու համար: Այդ մասին մայիսի 20-ին Երևանում լրագրողների հետ զրույցում հաղորդել է նախարարության ղեկավար Սերգո Կարապետյանը:
Նրա խոսքերով, հանրապետությունում ծիրանի բերքատվությունն այս տարի բնակլիմայական պայմանների պատճառով նախնական տվյալներով միջին մակարդակում է, իսկ բարձր մակարդակում նախատեսվում է խաղողի բերքատվությունը:
Ինչ վերաբերվում է գյուղմթերքների գներին, ապա Սերգո Կարապետյանը հավաստիացրել է, որ հունիսից սկսած հանրապետությունում արդեն նկատվելու է դրանց նվազում:

Armenian Minister of Agriculture Sergo Karapetyan said the Ministry carries out monitoring throughout the republic to assess growth and volume of fruits, winter wheat and other agricultural products.
According to preliminary data, the crop yield of apricots is at an average level due to climatic conditions in 2011, while that of grape and other agricultural products is high, Karapetyan told journalists in Yerevan on May 20.
As for prices for agricultural products, Karapetyan stated that drop in prices for agricultural products will be observed in the country starting June.