Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը դիտարկում է անցկացնում ողջ երկրով մեկ պտղատու ծառերի, ցորենի աշնանացանի և այլ գյուղատնտեսական կուլտուրաների վիճակը գնահատելու համար: Այդ մասին մայիսի 20-ին Երևանում լրագրողների հետ զրույցում հաղորդել է նախարարության ղեկավար Սերգո Կարապետյանը:
Նրա խոսքերով, հանրապետությունում ծիրանի բերքատվությունն այս տարի բնակլիմայական պայմանների պատճառով նախնական տվյալներով միջին մակարդակում է, իսկ բարձր մակարդակում նախատեսվում է խաղողի բերքատվությունը:
Ինչ վերաբերվում է գյուղմթերքների գներին, ապա Սերգո Կարապետյանը հավաստիացրել է, որ հունիսից սկսած հանրապետությունում արդեն նկատվելու է դրանց նվազում:

20 Май 2011 - 09:57 AMT
Министерство сельского хозяйства Армении проводит мониторинг по всей республике, с целью оценки состояния роста и объемов плодовых, озимой пшеницы и других сельскохозкультур. Об этом в беседе с журналистами 20 мая в Ереване сообщил глава министерства Серго Карапетян.
По его словам, урожайность абрикосов в республике в этом году в силу природно-климатических условий по предварительным данным находится на среднем уровне, а на высоком уровне отмечена урожайность винограда, так же как и по другим видам сельскохозкультур.
Что же касается цен на сельхозпродукты, то Серго Карапетян заверил, что, начиная с июня, в республике уже будет наблюдаться их понижение.