«ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսչությունում ոչ մի տագնապալի բան չկա, կայանն աշխատում է սովորական ռեժիմով: Նման միջազգային հետազոտություններն անցկացվում են ամեն տարի` մոտավորապես տարին 2-3 անգամ տարբեր անվանումներով»,- հայտնել է Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
ՄԱԳԱՏԷ-ի ներկայացուցիչների հետազոտությունները Մեծամորի ԱԷԿ-ում կավարտվեն երկու շաբաթ անց, որից հետո նրանք պատրաստվում են հանդես գալ մամլո ասուլիսով:
OSART (Operational Safety Review Team) հանձնաժողովը, որը գործում է ՄԱԳԱՏԷ-ի հովանու ներքո, գտնվելով Հայաստանում` արդեն մոտ մեկ շաբաթ համակողմանի ուսումնասիրում է Մեծամորի ԱԷԿ-ի անվտանգությունը:

«Ничего тревожного в инспекции МАГАТЭ нет, станция работается в обычном режиме. Подобные международные исследования проводятся ежегодно примерно 2-3 раза в год под разными названиями», – заявил министр энергетики Армении Армен Мовсисян.
Исследования представителей МАГАТЭ на Мецаморской АЭС завершатся через две недели, после чего агентство собирается выступить с пресс-конференцией.
Комиссия OSART (Operational Safety Review Team), действующая под эгидой МАГАТЭ, находясь в Армении, уже примерно неделю всесторонне изучает безопасность Мецаморской АЭС.