«ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսչությունում ոչ մի տագնապալի բան չկա, կայանն աշխատում է սովորական ռեժիմով: Նման միջազգային հետազոտություններն անցկացվում են ամեն տարի` մոտավորապես տարին 2-3 անգամ տարբեր անվանումներով»,- հայտնել է Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
ՄԱԳԱՏԷ-ի ներկայացուցիչների հետազոտությունները Մեծամորի ԱԷԿ-ում կավարտվեն երկու շաբաթ անց, որից հետո նրանք պատրաստվում են հանդես գալ մամլո ասուլիսով:
OSART (Operational Safety Review Team) հանձնաժողովը, որը գործում է ՄԱԳԱՏԷ-ի հովանու ներքո, գտնվելով Հայաստանում` արդեն մոտ մեկ շաբաթ համակողմանի ուսումնասիրում է Մեծամորի ԱԷԿ-ի անվտանգությունը:

Armenian Minister of Energy Armen Movsisyan said there is nothing alarming in the inspection of the International Atomic Energy Agency (IAEA). “The Armenian nuclear power plant (NPP) operates normally. Similar international inspections are carried out 2-3 times a year,” Movsisyan said.
IAEA will finish their studies at Metsamor NPP in two weeks, after which they will give a press conference.
A commission of the IAEA Operational Safety Review Team arrived in Armenia a week ago to thoroughly study the NPP’s safety.