Հացը հայ ազգաբնակչության սննդամթերքի հիմնական մթերքն է, իսկ դիտարկման համաձայն օրական հանրապետության մեկ քաղաքացին օգտագործում է շուրջ 400 գրամ հաց, մայիսի 23-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի սպառողների միության նախագահ Արմեն Պողոսյանը: «Դա նորմալ ցուցանիշ չէ, այն վկայում է ցածր կենսամակարդակի մասին, որի պատճառով հացի որակի խնդիրը պետք է մշտապես լինի իշխանությունների կենտրոնում»,- ասել է նա:
Հայաստանի սպառողների միության նախագահը հավելել է, որ հանրապետությունում առկա է գնի և քաշի միջև անհամապատասխանության մեծ խնդիր, ավելին, «մենք գնում ենք օդ, որը ստացվում է տարբեր տեխնոլոգիաների կիրառման արդյունքում»:
Անդրադառնալով տարեկանի հացի որակին և օգտակարությանը` Արմեն Պողոսյանը նշել է, որ սպառողը չի կարող լիովին համոզված լինել, որ հացի արտադրության մեջ օգտագործում է տարեկան, այլ ոչ թե գունավորիչներ: Ինչ վերաբերվում է կառավարական կառույցին, որը կոչված է վերահսկողություն իրականացնել որակի նկատմամբ` ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանն առընթեր սննդամթերքի անվտանգության տեսչությանը, ապա, նրա խոսքերով, այն ինչ-որ անհասկանալի պատճառներով մշտապես կառուցվածքային փոփոխությունների է ենթարկում և չի կատարում իր վրա դրված պարտավորությունները:
Իր հերթին Հայաստանի Ագրարային համալսարանի դոցենտ Արամ Նազարյանը համաձայնվել է Պողոսյանի հայտարարության հետ գնի և քաշի անհամապատասխանության վերաբերյալ, նշելով, որ այսօր արտադրողը նպատակ ունի ստանալ մեծ քաշ և արտաքինից գրավիչ հաց` հոգ չտանելով որակի մասին:

23 Май 2011 - 08:38 AMT
Хлеб является основным продуктом питание для армянского населения, а, согласно мониторингу, в день гражданин республики потребляет порядка 400 г, сказал на пресс-конференции 23 мая в Ереване председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян. «Это является не нормальным показатель, свидетельствующем о низком уровне жизни, в силу чего проблема качества хлеба должна быть постоянно в центре внимания властей», – подчеркнул он.
Председатель Ассоциации потребителей Армении добавил, что в республике есть большая проблема несоответствия между весом и ценой вплоть до 30%, более того, «мы покупаем воздух, который получается в результате применения разных технологий».
Касаясь качества и полезности ржаного хлеба, Армен Погосян заметил, что потребитель не может быть полностью уверен, что в его производстве использует рожь, а не красители.
Что же касается правительственной структуры, которая призвана осуществлять контроль над качеством – Инспекция контроля безопасности питания при Министерстве сельского хозяйства РА, то, по его словам, она по каким-то непонятным причинам постоянно претерпевает структурные изменения и не выполняет возложенных на нее обязательств.
В свою очередь доцент Аграрного университета Армении Арам Назарян согласился с заявлениями Погосяна относительно несоответствия веса и цены, отметив, что на сегодняшний день производитель преследует цель – получить больший по объему и привлекательный по внешнему виду хлеб, при этом, не заботясь о его качестве.