Հայ մասնագետների խումբը հացի արտադրության նոր տեխնոլոգիա է մշակել բնական հումքի կիրառմամբ, որի արդյունքում ստացվում է օրգանիզմի համար օգտակար բիոհաց: Ինչպես հայտնել է մայիսի 23-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ՀՏԱ ակադեմիկոս Ալեքսանդր Սելիմյանը, բիոհացն արդեն հավաստագրվել է Ռուսաստանում, իսկ հունիսին Կրասնոդարում գործարկվելու է բիոհացի արտադրության գործարան: Նախատեսվում է, որ գործարանում ամեն օր արտադրվելու է մինչև 10 տոննա հաց:
Բիոհացը Հայաստանում արտադրվող միակ հացն է, որը որակի ստուգում է անցնում ՀՀ առողջապահության նախարարության կուրորտոլոգիայի և ֆիզիկական բժշկության գիտահետազոտական ինստիտուտում: Կլինիկական փորձարկումները ցույց են տվել, որ հիվանդների սննդակարգում բիոհացի ներառումն օգտակար է աղեստամոքսային տրակտի, հենաշարժողական համակարգի հիվանդությունների և 2-րդ տեսակի շաքարային դիաբետի ժամանակ:
Նոր 100-տոկոսանոց բնական խմորի բարելավիչը կոչվում է հացաթան և ստացվում է բիոմածունի ֆիլտրատից և ածիկի ու ցորենի թեփի խառնուրդից, ընդ որում այն թխվում է 2.5-3 ժամում ավանդական 8 ժամվա փոխարեն: Հացաթանի հիման վրա ստացված բիոհացն ունի մեր կողմից արդեն մոռացված տնական հացի բույրը, համը և գույնը:

23 Май 2011 - 09:05 AMT
Группа армянских специалистов разработала новую технологию производства хлеба с использованием натурального сырья, в результате которого получается полезный для организма био-хлеб. Как сообщил 23 мая на пресс-конференции в Ереване академик Армянской технологической академии Александ Селимян био-хлеб уже сертифицирован в России, а в июне в Краснодаре будет запущен завод по его производству. Планируется, что на заводе ежедневно будет производиться до 10 тонн хлеба.
Био-хлеб – единственный произведенный в Армении хлеб, прошедший апробацию в НИИ курортологии и физической медицины Минздрава РА. Клинические испытания по включению био-хлеба в рацион питания больных показали его полезность при заболеваниях желудочно-кишечного тракта, опорно-двигательного аппарата и сахарном диабете 2-го типа. Результаты исследований заверены четырьмя ведущими специалистами Минздрава РА.
Новый 100%-ый натуральный улучшитесь теста назевается ацатан и получается из фильтрата био-мацони в смеси с солодом и пшеничными отрубями, причем время выпечки составляет 2, 5-3 часа, вместо традиционных 8 часов. Полученный на основе ацатана био-хлеб обладает запахом, вкусом и цветом давно забытого нами натурального домашнего хлеба.