Ամերիաբանկի թիմը ճանաչվել է հաղթող եվրոպական բանկերի միջև անցկացված «Բանկային կառավարման առցանց մրցույթ` Եվրոպա 2011»-ում: Հեղինակավոր այս մրցույթը կազմակերպվել է SimArc NV ընկերության կողմից, Նյու-Յորքի ֆինանսների ինստիտուտի, Խնայողական բանկերի համաշխարհային ինստիտուտի և Եվրոպական խնայողական բանկերի խմբի հետ համատեղ: Մրցաշարն անցկացվում է բանկային FirstB@nk առցանց ծրագրային համակարգի միջոցով:
Մրցույթը վերաբերում է շուկայական մրցակցության պայմաններում ակտիվների և պասիվների կառավարմանը, որի արդյունքում ճանաչվում է լավագույն բանկը` սեփական բաժնետոմսերի շուկայական արժեքով, ռիսկերի կառավարման և ռազմավարության իրականացման բաղադրիչների համատեղ գնահատումով: Մրցույթը նպատակ ունի նպաստել ֆինանսաբանկային ոլորտի գիտելիքների զարգացմանն ու պրոֆեսիոնալ մակարդակի բարձրացմանը, այլընտրանքային և նորարարական գիտելիքների փոխանցմանը, միջազգային փորձի փոխանակմանը, ֆինանսական հաստատությունների ռիսկերի կառավարման ուժեղացմանն ու զարգացմանը:
Համաեվրոպական մրցույթն անցկացվել է 6 փուլով: Մրցույթի արդյունքներով Ամերիաբանկը լավագույնն է ճանաչվել բաժնետոմսերի գնի և ռիսկերի կառավարման գնահատման բաղադրիչներով և վերջնական ընդհանուր արդյունքով: Մրցակից բանկերի շարքում էին այնպիսի հեղինակավոր բանկերի թիմեր, ինչպիսիք են` ING, Dexia, CSOB բանկերը: Նշենք, որ Dexia բանկը, որն այս տարի համաեվրոպական մրցաշարին մասնակցում էր 3 թիմով, 2010թ.-ի համաշխարհային մրցաշարում ճանաչվել է լավագույնը:
2011թ. մրցաշարն անցկացվել է աշխարհի 5 տարածաշրջանում` Եվրոպա, Հյուսիսային Ամերիկա, Հարավային Ամերիկա, Ասիա և Աֆրիկա: Տարածաշրջանների հաղթողները աշխարհում լավագույնը ճանաչվելու տիտղոսի համար սույն թվականի օգոստոս ամսին կմասնակցեն համաշխարհային մրցաշարին:
Չորս անդամից բաղկացած Ամերիաբանկի թիմը կուղևորվի Նյու-Յորք` համաշխարհային եզրափակիչ մրցաշարին մասնակցելու համար, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:

Группа специалистов армянского ЗАО «Америабанк» стала победителем международного «Он-лайн конкурса по банковскому управлению – Европа 2011» среди европейских банков. Об этом 24 мая журналистам сообщил директор по линии развития банка Тигран Джрбашян. Конкур был организован компанией SimArc NV, Институтом финансов Нью-Йорка совместно с Всемирным институтом сберегательных банков и Группой европейских сбербанков. По его словам, экспертам банка удалось справиться с заданиями организаторов по разработке модели управления виртуальным банком в сложных кризисных условиях, при этом опередить такие ведущие группы специалистов, которые представляли ING, Dexia и CSOB.
Как сообщил Тигран Джрбашян, конкурс проводился для 5 регионов: Европы, Северной и Южной Америки, Азии и Африки, при этом победители примут участие в заключительном этапе конкурса в августе 2011 года в Нью-Йорке, представляя Европу. «Победа в конкурсе, во-первых, даст признание банка на международном рынке, что приведет к удачам и реализации стратегических программ», – сказал он. Директор по линии развития «Америабанка» добавил, что победа в таком значимом конкурсе позволит улучшить способности и навыки группы не только на армянском рынке, но и на международном, а также повысит узнаваемость Армении на мировой банковской арене. «Это было особое испытание – оценить наши силы наряду с ведущими конкурентами, соотнести наш опыт с ними и понять, можем ли мы действовать на международных рынках», – добавил директор центра управления рисками ЗАО «Америабанк» Андраник Барсегян.