«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ն շարունակում է մեծացնել հայկական տնտեսության ֆինանսավորման ծավալները: 2011թ. ապրիլին Բանկը «ՄԱՊ» ընկերության համար սահմանեց վարկափաստաթղթային սահմանաչափ ընկերության տարբեր նախագծերի ֆինանսավորման համար: Ինչպես նշվում է բանկի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, վարկափաստաթղթային սահմանաչափի շրջանակներում կֆինանսավորվեն շրջանառու միջոցների համալրումը, որը հնարավորություն կտա «ՄԱՊ» ընկերությանը գնել էլ ավելի շատ գյուղմթերք և գյուղացիներին տրամադրել գումարային կանխավճար առանց տոկոսի ապագա բերքահավաքի համար, ինչպես նաև ըստ անհրաժեշտության կիրականացվեն ակկրեդիտիվների և երաշխիքների թողարկում` ի ապահովումն ապրանքների և ծառայությունների արտասահմանյան մատակարարների առջև «ՄԱՊ» ընկերության` արտաքին առևտրային պայմանագրերի շրջանակներում ստանձնած ֆինանսական պարտավորությունների:
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը ամենաակտիվ մասնակցությունն է ցուցաբերում գյուղատնտեսական բնագավառում աշխատող ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը: Մենք վարկավորում ենք արտադրանքի վերջնական արտադրողներին, որոնք իրeնց հերթին կանխավճարային գումարներ են տրամադրում ֆերմերներին: Տվյալ կոնտեքստում Բանկի կողմից «ՄԱՊ» ընկերությանը սահմանաչափի տրամադրումը համարում եմ այժմեական և կարևոր երկրի տնտեսության կարևորագույն ճյուղերից մեկի, գյուղանտեսության զարգացմանն ուղղված նպատակային ծրագրերի իրականացման աջակցման տեսանկյունից», – ասել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Վալերի Օվսյաննիկովը:
Ընդ որում` նա ավելացրել է, որ բանկը բավականին արդյունավետորեն շարունակում է ընդլայնել փոխշահավետ համագործակցությունը Հայաստանի առաջատար ընկերությունների հետ և նախատեսում է հետագայում էլ մեծացնել երկրի գյուղատնտեսության զարգացման վարկավորման ծավալները:

24 Май 2011 - 15:03 AMT
ЗАО Банк ВТБ (Армения) продолжает наращивать объемы финансирования армянской экономики. В апреле 2011 года банк установил кредитно-документарный лимит для компанию «МАП», предназначенный для финансирования различных проектов компании. Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, в рамках кредитно-документарного лимита будут профинансированы пополнения оборотных средств, что даст возможность компании «МАП» закупить намного больше сельхоз продукции и предоставить беспроцентные денежные предоплаты сельчанам за будущий урожай. Кроме этого, по мере необходимости будет осуществляться выпуск аккредитивов и гарантий в обеспечение финансовых обязательств компании «МАП» перед зарубежными поставщиками товаров и услуг в рамках внешнеторговых договоров.
«Банк ВТБ (Армения) принимает самое активное участие в финансировании предприятий, работающих в сельскохозяйственном секторе. Мы кредитуем компании – производителей конечной продукции, которые, в свою очередь, предоставляют авансовые платежи фермерам. В данном контексте решение о предоставлении банком лимита для компанию "МАП" считаю своевременным и актуальным с точки зрения оказания поддержки в реализации целевых программ, направленных на развитие таких важных отраслей экономики страны как сельское хозяйство», – сказал генеральный директор – председатель директората «Банка ВТБ (Армения)» Валерий Овсянников.
При этом он добавил, что банк расширяет рамки взаимовыгодного сотрудничества с передовыми компаниями Армении и планирует в дальнейшем наращивать объемы кредитования в развитие сельскохозяйственной отрасли страны.