Հայաստանն ու Ադրբեջանը հանդես են գալիս ՍԾՏՀ կառավարման ռոտացիոն համակարգի օգտին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային հանձաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը:
Նա նշել է, որ մայիսի 16-17-ին Կիևում ՍԾՏՀ ԽՎ հերթական նիստում քննարկվել է կազմակերպության նոր գլխավոր քարտուղարի հարցը:
«Գլխավոր քարտուղարի ընտրությունը ծանր գործընթաց է»,-նշել է Մինասյանը: Ըստ նրա, Ռուսաստանն, Ուկրաինան ու Թուրքիան, որոնք ամենախոշոր պատվիրակություններն ունեն ԽՎ-ում, ցանկանում էին իրար մեջ որոշել գլխավոր քարտուղարի հարցը, ինչն առաջացրեց մյուս երկրնրի դժգոհությունը:
Մինասյանը նշել է, որ գլխավոր քարտուղարի ընտրությունների համար հարկավոր է ոչ միայն ԽՎ պատվիրակների մեծամասնությունը, այլ նաև պատվիրակության պատգամավորների ձայների մեծամասնությունը: Նա նշել է, որ որոշվել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, որին կանդամակցեն մեկական ներկայացուցիչներ յուրաքանչյուր երկրից, որոնք հունիսի 13-14-ին Ստամբուլում կքննարկեն նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրության հետ կապված հարցերը: Ընտրությունները տեղի կունենա ՍՏԾՀ ԽՎ նիստում, որը տեղի կունենա հունիսի 30-ին Կիևում:

Armenia and Azerbaijan support the rotation principle for BSEC management, Chairman of the National Assembly's Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs Gagik Minasyan said.
As he told a news conference in Yerevan, the issue of organization’s new Secretary General election was discussed at PABSEC regular meeting in Kiev, on May 16-17.
“Secretary General election is a very long and hard process,” Minasyan remarked, adding that Russia, Ukraine and Turkey, having the largest PABSEC delegations, wanted to make a decision themselves, thus stirring up resentment among other countries.
Minasyan said that the election of BSEC Secretary General needs not only the majority of PA deputies, but the majority of delegation votes as well. He noted that it was decided to create a working group including one representative from each member state to meet in Istanbul on June 13-14 and discuss the issue.