Օղակաձև ավտոմայրուղու շինարարությունը հիմա գտնվում է դեռ նախագծի մակարդակում` Հայաստանը շրջանցելու Թուրքիայի և Ադրբեջանի ձգտման պատճառով: Այդ մասին մայիսի 25-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ազգային ժողովի մշտական ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
«Սակայն մնացած երկրները կարծում են, որ դա հակասում է կազմակերպության սկզբունքներին»,- ասել է Մինասյանը:
Սևծովյան տնտեսական համագործակցության (ՍԾՏՀ) փոխըմբռնման հուշագիրը Սև ծովի շուրջ օղակաձև ավտոմայրուղու համակարգված զարգացման մասին նախատեսում է 7 140 կմ երկարությամբ ավտոմայրուղու շինարարություն: Հիմնական երթուղին անցնելու է Ստամբուլ (Թուրքիա)- Սասուն (Թուրքիա)-Տրապիզոն (Թուրքիա) – Բաթումի (Վրաստան) –Փոթի (Վրաստան)- Նովոռոսիսկ (Ռուսաստան)- Դոնի Ռոստով (Ռուսաստան) – Օդեսա (Ուկրաինա)- Քիշնև (Մոլդովա) – Բուխարեստ (Ռումինիա)- Խոսկովո (Բուլղարիա) – Էդիրնե (Թուրքիա)- Ստամբուլ (Թուրքիա)- Կոմոտինի (Հունաստան)- Ալեքսանդրուպոլիս (Հունաստան)- Ստամբուլ (Թուրքիա) քաղաքների միջով:
Սև ծովի շուրջ օղակաձև ավտոմայրուղու կառուցման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրվել է Բելգրադում 2007-ի ապրիլի 19-ին և ուժի մեջ մտել 2008-ի նոյեմբերի 1-ին:
ՍՏՀԿ-ն հիմնվել է 1998-ի հունիսի 5-ին: Կազմակերպության մեջ մտնում են Ադրբեջանը, Ալբանիան, Բուլղարիան, Հայաստանը, Վրաստանը, Հունաստանը, Մոլդովան, Ռուսաստանը, Ռումինիան, Թուրքիան և Ուկրաինան:

Строительство кольцевой автомагистрали сейчас ОЧЭС находится пока лишь на уровне проекта, из-за стремления Турции и Азербайджана добиться строительства автомагистрали в обход Армении. Об этом на пресс-конференции в Ереване 25 мая сообщил глава постоянной финансово-бюджетной комиссии национального собрания Армении Гагик Минасян.
“Однако остальные страны считают, что это противоречит принципам организации”,- подчеркнул Минасян.
Меморандум Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЕС) о взаимопонимании по скоординированному развитию кольцевой автомагистрали вокруг Черного моря предусматривает строительство автомагистрали общей длиной 7 тыс. 140 километров. Автомагистраль высокой пропускной способности будет состоять из двух физически разделенных проездных частей, которые будут иметь как минимум две полосы движения каждая. Планируется, что дорога обеспечит надлежащее качество услуг для современного транспортного движения, гарантируя безопасность, скорость и удобство в соответствии с общепринятыми стандартами, и будет содействовать экономическому и социальному развитию всего Европейского континента. Основной маршрут автомагистрали будет проходить через города Стамбул (Турция) – Сасун (Турция) – Трабзон (Турция) – Батуми (Грузия) – Поти (Грузия) – Новороссийск (Россия) – Ростов-на-Дону (Россия) – Таганрог (Россия) – Мариуполь (Украина) – Мелитополь (Украина) – Одесса (Украина) – Кишинев (Молдова) – Бухарест (Румыния) – Хасково (Болгария) – Эдирне (Турция) – Стамбул (Турция) – Комотини (Греция) – Александруполис (Греция) – Стамбул (Турция).
Меморандум о взаимопонимании по скоординированному развитию кольцевой автомагистрали вокруг Черного моря был подписан в Белграде 19 апреля 2007 года и вступил в силу 1 ноября 2008 года.
ОЧЭС была основана 5 июня 1998 года. В организацию входят Азербайджан, Албания, Болгария, Армения, Греция, Грузия, Молдова, Россия, Румыния, Турция и Украина.