Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական Հանձնաժողովի կողմից սուրճի ապրանքային շուկայում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում ի հայտ են եկել որոշակի չարաշահումներ: Մասնավորապես, բացահայտվել է, որ լուծվող սուրճի շուկայում գերիշխող դիրք ունեցող «Մոկոնաթ» ընկերության կողմից առկա են օրենքի պահանջների խախտումներ: Այս ընկերության մասնաբաժինը լուծվող սուրճի շուկայում կազմում է 48,1 տոկոս:
Վերոնշյալի հիման վրա, այսօր՝ մայիսի 25-ին, տեղի ունեցած ՀՀ ՏՄՊՊՀ նիստում որոշվեց վարույթ հարուցել «Մոկոնաթ» ընկերության նկատմամբ: Վարույթի ընթացքում Հանձնաժողովը տնտեսվարողից կպահանջի բացատրություններ՝ հայտնաբերված օրենսդրական խախտումների առնչությամբ: Վարույթի արդյունքները սահմանված ժամկետում կներկայացվեն հանրությանը:
Տեղեկացնենք նաև, որ «Մոկոնաթ» ընկերությունը խոշոր մասաբաժիններ ունի նաև «Սառեցրած ձկներ», «Ներկրվող սառեցված միս» և «Բրինձ» ապրանքային շուկաներում:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении в результате проведенного мониторинга выявила определенные злоупотребления на рынке кофе. В частности, как отмечается в сообщении пресс-службе комиссии, было выявлено, что занимающая на рынке растворимого кофе доминирующее положение (48,1%) компания «Моконат» нарушила требования закона. В силу чего ГКЗЭК на заседании 25 мая приняла решение возбудить производство в отношении этой компании.
В ходе производства комиссия потребует от хозсубъекта объяснения по случаю нарушений законодательства, а его результаты будут в дальнейшем представлены общественности.