Հայաստանի Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը հույս ունի տարվա արդյունքներով հասնել բյուջեով նախատեսված գնաճի 5.5 տոկոս մակարդակի: «Մեծ հույսեր կան, որ հաջորդ գնաճային ճնշումների պայմաններում կարձանագրվի բյուջեով նախատեսված գնաճի առավելագույն 5.5 տոկոս ցուցանիշ»,- հայտարարել է նա Երևանում մամլո ասուլիսում:
Մինասյանը նշել է, որ օրերս Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է ապրիլի տվյալները, որոնք ցույց են տալիս, որ անցյալ ամսվա համեմատ գնաճը նվազել է և կազմել 8.9 տոկոս, իսկ ամսական կտրվածքով արձանագրվել է 0.2 տոկոս գների իջեցում: Միաժամանակ, նա նշել է, որ նկատվել է գործարար ակտիվության բավական մեծ ցուցանիշ: «Այդ միտումները հուսադրող են»,- ասել է նա:
Մինասյանի խոսքերով, իշխանությունների կողմից հիմա քայլեր են ձեռնարկվում տնտեսության և գործնական ակտիվության աջակցության համար, մասնավորապես նախատեսվում է թեթևացնել տնտեսվարող սուբյեկտների բեռը, աջակցություն է ցուցաբերվում գյուղատնտեսությանը, իսկ գյուղտեխնիկան և պարարտանյութերն ազատվելու են ԱԱՀ վճարումից:
Պետբյուջեի համաձայն Հայաստանի ՀՆԱ աճը 2011-ին նախատեսված է 4.6 տոկոսի մակարդակում, իսկ գնաճը` 4 տոկոսի ((±1,5 տոկոս):

25 Май 2011 - 12:10 AMT
Глава постоянной финансово-бюджетной комиссии Национального собрания Армении Гагик Минасян надеется на достижение по итогам года заложенного в бюджет 2011 года максимального показателя инфляции на уровне 5,5%. “Есть большие надежды на то, что в условиях снижения инфляционных давлений следующего года, по итогам текущего года будет зафиксирован заложенный в бюджет максимальный показатель инфляции в 5,5%”, – заявил он на пресс-конференции в Ереване.
Минасян отметил, что на днях Национальная статслужба Армении опубликовала данные по апрелю, которые показывают, что по сравнению с прошлым месяцем инфляция несколько снизилась и составила 8,9 %, а в месячном разрезе был зафиксирован спад цен на 0,2%. При этом он отметил, что был зафиксирован довольно большой показатель деловой активности – 7,7%. “Эти тенденции обнадеживающие”, – заметил он.
По словам Минасяна, властями сейчас предпринимаются шаги по поддержке экономики и деловой активности, в частности, планируется облегчить бремя проверок хозяйствующих субъектов, оказывается поддержка сельскому хозяйству, а сельхозтехника и удобрения будут освобождены от уплаты НДС.