2011 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են շուրջ 254.8 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 257.2 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 63.4%-ով և 56.2%-ով ապահովել են ՀՀ կառավարության առաջին կիսամյակի ծրագրային ցուցանիշների կատարումը: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, պետական բյուջեի տարեկան ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 30.3%-ով, ծախսերի գծով` 27.4%-ով: Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 2.4 մլրդ դրամ պակասուրդով` նախատեսված շուրջ 56.2 մլրդ դրամի դիմաց:
2011 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել շուրջ 201.4 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ ու պետական տուրքեր, որոնք կազմել են կիսամյակային ծրագրի 64%-ը: 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշված եկամուտներն աճել են 10.1%-ով կամ 18.5 մլրդ դրամով: Հարկային եկամուտների աճը հիմնականում պայմանավորված է ավելացված արժեքի հարկի, շահութահարկի և եկամտահարկի մուտքերի աճով:
2011 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին կատարվել են 257.2 մլրդ դրամի ծախսեր` կազմելով կիսամյակային ծրագրի 56.2%-ը: 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 5.8%-ով կամ 14.2 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է կենսաթոշակների, պետական պարտքի սպասարկման, պայմանագրային այլ ծառայությունների ձեռքբերման, այլ ծախսերի և հիմնական միջոցների ծախսերի աճով:
2011 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 2.4 մլրդ դրամ պակասուրդով` նախատեսված շուրջ 56.2 մլրդ դրամի դիմաց: Շեղումը հիմնականում պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ բյուջեի ազատ միջոցներից կիսամյակային ծրագրով նախատեսված 56.4 մլրդ դրամից օգտագործվել է 13.6 մլրդ դրամ: Բացի այդ, չեն ստացվել արտաքին աղբյուրներից նախատեսված 22.9 մլրդ դրամի վարկային միջոցները:
Հաշվետու ժամանակահատվածում 10.9 մլրդ դրամ հատկացվել է պետական պարտքի սպասարկմանը, մասնավորապես` նշված գումարից 8.2 մլրդ դրամը տրամադրվել է ներքին, 2.7 մլրդ դրամը` արտաքին պարտքի սպասարկմանը:

25 Май 2011 - 13:04 AMT
Доходы государственного бюджета Армении в январе-апреле 2011 года по сравнению с тем же периодом 2010 года выросли на 9%, или 21 млрд драмов и составили на конец апреля 254,8 млрд драмов, обеспечив 63,4% предусмотренной программы на полугодие. Как сообщает пресс-служба Министерства финансов Армении, 94,8% доходов составляют налоговые поступления, госпошлины и выплаты по линии обязательного социального обеспечения, 5,1% – иные доходы, а 0,1% – официальные гранты. В то же время доходы внебюджетных фондов госучреждений составили 5,6 млрд драмов.
Поступления в госбюджет Армении по линии налогов и госпошлин за первые четыре месяца 2011 года составили порядка 201,4 млрд драмов, что составляет 64% от предусмотренной программы на полугодие. По сравнению с январем-апрелем прошлого года налоговые поступления и пошлины в январе-апреле текущего года увеличились на 10,1% или на 18,5 млрд драмов.
Расходы государственного бюджета Армении в январе-апреле составили 257,2 млрд драмов, что составляет 56,2% от показателя запланированного программой на полугодие. Согласно данным Минфина, по сравнению с январем-апрелем прошлого года расходы госбюджета увеличились на 5,8% или 14,2 млрд драмов.
Государственный бюджет Армении в январе-апреле 2011 года был выполнен с дефицитом в 2,4 млрд драмов против запланированного на отчетный период дефицита в 56,2 млрд драмов. Отклонение в основном обусловлено тем, что из запланированных по программе на полугодие свободных бюджетных средств в размере 56,4 млрд драмов использованы 13,6 млрд драмов. Кроме того, не были получены предусмотренные из внешних источников кредитные средства в размере 22,9 млрд драмов.
На обслуживание государственного долга было выделено 10,9 млрд драмов. Из указанной суммы 8,2 млрд драмов были выделены на обслуживание внутреннего, а 2,7 млрд драмов – внешнего госдолга.